X


Bitcoin (BTC) İçin Kritik Öneme Sahip 2 İndikatör, Ne Sinyal Veriyor?

BTC fiyatı yine düşüşe geçti.
07:34
31 Mayıs 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 35.000 dolar üstünde kalma konusunda çabalasa da yeniden 33.000 dolar desteğine doğru düşüşe geçti. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 34.680 dolardan işlem gören lider kripto para birimi, 2 önemli indikatöre ise yakında büyük bir değişim yaşayabilir.

Bitcoin İçin Son Durum ne?

Yatırımcılar, Bitcoin fiyatının dip noktayı görüp görmediğini anlamak için on-chain tabanlı birçok indikatörü kullansa da veriler şu an için net bir şey olmadığına işaret ediyor. Ünlü kripto para analisti @noshitcoins tarafından aktarılan bilgilere göre ise düşüş hala devam edebilir.

Yatırımcılar, Bitcoin fiyatının %48 düşüş yaşayarak 30.000 dolara kadar gerilediği andan beri trendin tersine dönmesini ve yükselişin yeniden başlamasını bekliyor. 12 Mayıs tarihinde yaşanan bu düşüş sonrasında fiyat bir nebze toparlanıp 40.000 dolara kadar yükselse de 12 milyar dolarlık long pozisyonun tasfiyesi bile uzun vadeli trendi tersine döndüremedi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

BTC’yi Etkileyebilecek Veriler

Kripto para piyasası trend dönüşü sinyali için ise ABD’den gelen CPI enflasyon verilerine, BTC/USD teknik analizine ve borsalara gönderilen BTC miktarı gibi ek verilere bakmaya başladı. Bu işin uzmanları ise Bitcoin için şu an dikkat edilecek 2 indikatör olduğunu vurgulamakta.

Skew tarafından yapılan açıklamada, Bitcoin’de trendin tersine döndüğüne işaret edebilecek indikatörlerden birisinin “Korku ve Açgözlülük Endeksi” olduğunu belirtti. Endeks, BTC fiyatı 30.000 dolara düştüğünde 15 seviyesine düşüp geri toparlamıştı. Şimdi ise bunun 10 gibi inanılmaz düşük bir seviyeye gerilediği görülüyor. Bu endeks ne zaman 10 ve altına gerilese dip seviyenin bulunduğu ve fiyatın buradan yükselişe geçtiği biliniyor.

BTC/USD Fiyatı İçin Kritik İndikatör

Bitcoin yatırımcılarının dikkat edecekleri bir diğer indikatör ise Bitcoin arz ve karlılık oranı olarak biliniyor. Yatırımcıların zararda veya kazanç ile BTC satıp satmadıklarını gösteren veri, trend dönüşü hakkında çok şey ifade ediyor.

Coin Metrics tarafından aktarılan verilere göre bu indikatör ne zaman sert bir düşüş yaşasa devamında önemli bir ralli görüldü. Zirveden sert düşen indikatörün ise yatırımcılara önümüzdeki günler için önemli bir yükseliş sinyali verdiği görülmekte.

Bitcoin fiyatının uzmanlara göre kurtuluş seviyesi ise 40.000 dolar üstü. 40.000 dolar üzerinde kapanış gerçekleştirilmesi, BTC yatırımcıları için durumu iyileştirebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar