X


Bitcoin (BTC) Düzeltmesi Yeniden Sahnede: Kripto Yatırımcıları Şimdi Ne Yapmalı?

Bitcoin’in 47.000 dolar altına gerilemesi ile yatırımcıların panik olduğu görülüyor. Peki, yatırımcı bu düzeltmelerde ne yapmalı?
12:30
26 Ağustos 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin bugün 47.000 dolarlık önemli seviyenin altına gerileyerek 46.600 dolar seviyelerine iğne attı. Analistlerin değerlendirmelerine göre bir düzeltme hareketi olan bu düşüş, kripto para yatırımcılar arasında paniğe sebep olmuş gibi görünüyor.

Bitcoin Düzeltmesi

Pazartesi günü Bitcoin, Mayıs ayından bu yana ilk kez 50.000 doların üzerine çıkarak yatırımcıların yüzünü güldürmüştü. Bitcoin fiyatı 50.500 dolar üzerine yükseldi ancak fiyat 50.000 dolarlık psikolojik direncin üzerinde kalmayı başaramadı.

Takip eden günlerde de piyasada satış baskısının artması ile birlikte fiyat önce 48.000 dolar ve ardından 47.000 dolar seviyelerini aşağı yönlü kırdı. Her ne kadar dün akşam toparlanma sinyalleri alınsa da bugün düşüşün devam etmesi yatırımcıları paniğe sevk etti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Bitcoin’in piyasa değeri de doğal bir şekilde fiyatın düşmesi ile geriledi. BTC piyasa değeri yaklaşık olarak 884 milyar dolar seviyesinde bulunurken Bitcoin piyasa hakimiyetinin %44 seviyesinde olduğu ifade edilebilir.

Bitcoin Düzeltmesi Nedir?

Düzeltme hareketini, piyasada yaşanan artış ivmesinin ardından gerçekleşen ve bu artış hareketlerini bir nevi balon olmaktan çıkararak daha sağlam yükselişlere hazırlayan hareketler olarak tanımlayabiliriz.

Dolayısıyla bir yükseliş trendindeyken fiyatın trend tersine yaptığı hamleler, piyasanın sağlıklı kalabilmesi için oluşan düzeltme hareketleri olarak nitelendiriliyor. Bir düşüş hamlesinin düzeltme mi yoksa düşüş trendine giriş mi olduğunu ise bir sonraki hamle gösteriyor. Yani, eğer bir yükseliş trendinde gerçekleşen bir düşüşün ardından yeniden yükseliş geliyorsa, bu durumda piyasada bir düzeltme yaşanmış oluyor.

Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Düzeltmelerin gerçekleştiği dönemlerde uzman isimler yatırımcıların kesinlikle sakin kalmasını öneriyor. Bu noktada tecrübeli her yatırımcının kripto para piyasasını “sabrı sınayan bir piyasa” olarak tanımladığını belirtmekte fayda var.

Öncelikle yatırımcının nasıl bir strateji izlemek istediğine karar vermesi gerekiyor: Uzun vadeli bir HODL mı olacak, yoksa kısa vadeli bir trader mı? Uzun vadeli bir strateji benimseyen yatırımcıların bu düzeltme dönemlerinde her ne kadar zor olsa da sakin kalmaları büyük önem taşıyor.

Kısa vadeli yatırım stratejisi benimseyen yatırımcılar ise işlemlerin stoplu giderek düşüşte oluşacak kayıp riskini en aza indirebilir. Ardından fiyat düşüşlerinde yeniden satın alımlar yaparak karlını arttırmayı seçebilir. Ancak bu noktada bir trader olmanın ciddi bir bilgi birikim, araştırma ve adeta mesai süresi istediğini belirtmek gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar