Bitcoin ATM’leri Hızla Yaygınlaşıyor

17:16
29 Mayıs 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kriptopara dünyasında sadece 1 yıllık geçmişi olan Bitcoin ATM’leri  hızla yaygınlaşıyor. Geçtiğimiz 2013 yılı Mayıs ayı içerisinde ilk defa tanıtımı yapılan Bitcoin ATM’leri bir çok farklı firma tarafından dünyanın çeşitli bölgelerinde üretiliyor.

Coindesk tarafından sıkı şekilde takip edilen ATM gelişimi dünyanın her yerindeki Bitcoin meraklıları tarafından da sürekli olarak güncelleniyor. Şu anda dünyanın farklı yerlerinde faal olarak çalışan ATM sayısının 50 nin üzerinde olduğu görülüyor.

ABD nin çeşitli bölgelerinde 16, AB ülkelerinde 16, Uzakdoğu’da 9, Avusturalya’da 5 adet ATM  Bitcoin kullanıcılarına hizmet veriyor.

Bir dönem Türkiye’de Atatürk Havaalanında bulunan ATM nin şu sıralar çalışmadığı bilgisi de bu haritada yer alıyor. Haritaya ulaşmak ve bildiğiniz ATM’leri haritaya işletmek için tıklayınız.

Sadece 1 yıl içerisinde bu kadar hızlı bir yayılım gösteren ATM’lerin önümüzdeki yıl Mayıs ayında dünyanın her yerinde ve mutlaka Türkiye’de de yerini alacağını ve sayısının en az 200 e ulaşacağını düşünüyoruz. Çünkü şu anda bile sadece Kriptopara ve özellikle Bitcoin ATM’si üreten firma sayısı 20 yi bulmak üzere. Bu hızlı gelişimin önümüzdeki yıllarda Bitcoin ve kriptopara kullanımının nasıl artacağını gösteren bir işaret olduğu açıktır.

coinatmmap

İlk yayın tarihi: 30 Mayıs 2014
Güncelleme: Mayıs 2018

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar