reklamı kapat

Bitcoin Arjantin’de 11.000 Doları Aştı!

Bitcoin fiyatı Arjantin'de küresel seviyenin üstüne çıktı.
11:00
6 Kasım 2019

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) iki hafta önce oluşturulan Çin kaynaklı FOMO ile ciddi bir yükseliş elde etti ancak daha sonra 9.000 dolar bandında konsolidasyon yaşayarak dar bir fiyat aralığına sıkıştı.

Sermaye Kontrolü Bitcoin’i Arttırdı

BTC küresel piyasada bu aralıkta gidip gelse de, görünüşe göre zor günler yaşayan Arjantin için durum aynı değil. Sermaye kontrolü uygulamaya başlayan Arjantin, vatandaşların dolar alımına kısıtlama getirirken, Bitcoin alımını ise tamamen yasaklama kararı almıştı. Sonuç olarak lider kripto para birimi ülkenin önde gelen borsalarından birisinde küresel piyasaya kıyasla yüzde 25 daha pahalıdan işlem görmeye başladı. 

Bitcoinist kaynağının aktardığı bir habere  göre, bankalar bütçe sıkıntısından dolayı işten çıkarmalara başladı ve hükümet her geçen gün sermaye kontrolünü daha da arttırmakta. Arjantin içerisindeki en büyük kripto para borsalardan birisi olan Ripio üzerinde Bitcoin dün 11.600 dolara kadar çıktı ve hacim hiç durmadan artıyor.

Bitcoin price argentina
Buna ek olarak Arjantin içerisindeki bir başka borsada Bitcoin fiyatı 12.759 dolara kadar çıktı ki bu küresel borsalardan yüzde 38 daha yüksek bir fiyatı temsil etmekte. Aslında Arjantin bu gibi durumlarla daha önce de gündeme gelmişti. Bundan yaklaşık iki ay önce ülkede Bitcoin yine küresel piyasanın 1.000 dolar üzerinden alınıp satılmaktaydı. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.
Arjantin içerisindeki bu durum başka borsalardan ucuza alım yapıp Arjantin’de pahalıya satmak isteyen kişiler için de arbitraj fırsatı sunabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun