Bir bulut madencilik şirketi ve dolandırıcılık hikayesi

14:05
18 Aralık 2014
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz günlerde bir kullanıcımız Pbmining bulut madencilik şirketiyle ilgili şikayetini bize bildirdi ve konuyu araştırmamızı rica etti. Bizde ilkeli habercilik gereği hem okuyucumuzla görüşerek hem de şirkete bu durumu sorarak bilgi toplamaya çalıştık.

Kullanıcımız ilk olarak Pbmining üzerinden 5 yıllık kontrat ile  3.7 Bitcoin yatırımıyla 2,6 TH güç satın aldığını ifade ediyor. Sonrasında ise ilk 6 haftada satın alınan güce göre uygun ödeme yapılmış; fakat daha sonra durum değişmiş ve ödeme yapılmamış.

Firmaya ulaşmaya çalıştık; fakat otomatik olarak gelen e-postada problemin tüm kullanıcılar için geçerli olduğu ve düzeltmeye çalıştıklarını belirtiyorlar. Otomatik cevap olarak gelen bu postada sorunun ne olduğu ve ne zaman çözüleceği ile ilgili bir tarih bulunmuyor. Geçmiş tecrübelerimizin ışığında bu olay iflas eden veya kapanan bir firmanın oyalama taktikleri olarak yorumlanabilir.

Şirketin Bitcointalk forumundaki hesabına baktığımızda da yanda görüleceği üzere firmanın güvenilirliğinin hiç olmadığını görmekteyiz. Ayrıca forumun hem Türkçe hem de İngilizce sayfalarında bir çok benzer şikayet de bulunuyor.

Mevcut durumda, hem okuyucumuz için hem de para kaybeden diğer kişiler için beklemekten başka yapılabilecek bir şey görünmüyor. Umarız şirket ödemeleri tekrar yapmaya başlar ve kullanıcılar mağdur olmaz. Yayıncılık ilkelerimiz gereği bundan sonra bu tip yatırımlara girebilecek kullanıcıları uyarmak üzere bu haberi yayınlamayı uygun gördük.

Bu haberimizden sonra şirketin dolandırıcılık yaptığını veya ponzi olup olmadığının yorumunu siz değerli okurlarımıza bırakıyoruz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
 • fatih
  8 sene önce

  bende butarz bir bulut şirketi olan cointellect kullanıyorum bu firma hakkında bilginiz varmıdır?

  58
  • Levent Kurt
   Levent Kurt
   8 sene önce

   Merhaba Fatih Bey, Cointellect şirketinin mining yaptığına dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Gerçek mining yapan şirketlerin tüm hash kayıtları, gücü ve ödeme payları herkese açık olarak gösterilir. Cointellect hiç bir bilgi vermediğinden şüpheci yaklaşmakta fayda görüyoruz. Yatırım yaptıysanız zaten yapacak fazla bir şey yok; ama bu tarz şirketlerin çok fazla ömrü olmadığı da bilinmelidir.

   60
 • Sercan Telli
  8 sene önce

  Ben bitcoin e ve alt yapısına çok güveniyordum. Fakat bu tarz kişilerin yaptığı yatırımlar beni gerçekten çok üzdü. İleride yapacağım yatırımlar için güvenimi kırdı. Umarım zararı karşılarlar.

  65