Binance Merkezsiz Borsa (Binance DEX) Nasıl Çalışır?

Özet

  • Binance Chain üzerine inşa edilen Binance DEX, Blockchain explorer altyapılarıyla hizmeti veriyor.
10:52
12 Aralık 2019

Dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip ve en çok kullanılan kripto para borsası Binance, 2019 yılı başlarında merkezsiz borsa Binance DEX’i piyasaya sürecek.

Binance 4 Aralık’ta yayınladığı videoyla merkezsiz borsası olan Binance DEX’in ilk görüntülerini piyasayla paylaştı, kullanımının detaylı bir şekilde anlatıldığı videoyu aşağıda bulabilirsiniz. Bizde bu yazıyla Binance’in piyasaya süreceği Merkezsiz Borsa Olan Binance DEX’e göz atacağız. Binance DEX nasıl kullanılır? Binance merkezsiz borsa nasıl çalışır?

İçerik Rehberi

Binance DEX nasıl kullanılır?

Binance DEX; Binance Chain üzerine inşa edildi ve Web cüzdan ve Blockchain explorer altyapılarıyla hizmet verecek. Ayrıca Binance’nin geleneksel borsasına benzer bir trading ara yüzüne sahip olacak ve alım-satım işlemleri kolaylıkla yapılabilecek.

Aşağıdaki ekran görüntüsünden de anlaşılacağı gibi Binance DEX, normal Binance borsasına çok benziyor. Fakat tabi ki  bir çok temel fark bulunmakta. Örneğin, Sisteme kayıt olurken indirilip saklanması gereken sadece size özel olan KEY’ler, Binance’nin veya başka bir şirketin sunucusunda saklanmıyor, bu nedenle hesabınızdaki fonların yönetimi ve sorumluluğu tamamen kullanıcılarda olacak. Bu nedenle KEY’leri kaybeden kullanıcılar hesaplarına ulaşama sorunlarıyla karşılaşabilir.

Ayrıca Binance DEX üzerinden aşağıdaki ekran görüntüsünde görülebileceği gibi Block Explorer hizmeti de alınabilecek. Başka bir ifadeyle; adres, işlem id veya blok yazılarak işlem kayıtlarına açık bir şekilde herhangi bir üçüncü taraf yazılım kullanılmadan bakılabilecek.

Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya göre Binance şu anda merkezsiz alternatiflerine kıyasla daha güvenli. Binance işlemlere başladığından bu yana hack’lenmedi, Zhao bunu Binance’i güçlü kılan altyapısı ve mimarisine borçlu olduklarının altını çizdi.

Binance CEO’su merkezsiz bir sistemi kullanmanın asıl getirisinin özgürlüğü ve kullanıcıların kendi paraları üzerindeki kontrolünü artırması olduğunu belirtiyor. Merkezsiz borsalarda kullanıcılar hesap oluşturmak zorunda değil. Yapılan bütün işlemler doğrudan Blockchain üzerinde gerçekleştiriliyor ve emanet olmayan, kullanıcının kendisine ait bir cüzdanla işlemler sağlanıyor. Kullanıcıların kripto paralarını çekebilmek için belge sunmaları veya kimlik onaylatmaları gerekmiyor.

Kripto paralar yaygınlaşmaya devam ettikçe itibari para birimleriyle arasındaki borsalar üzerinden kurulan bağ giderek zayıflayabilir. Bunun sonucunda birçok yatırımcının merkezsiz borsalara yönelmesi bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar