X


Bahamalar Merkez Bankası Kendi Dijital Parasını Geliştirdi!

Bir ülke daha kendi dijital para birimini geliştirdi.
10:00
27 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bahamalar Merkez Bankası (CBOB), kripto para sektörüne giriş yapmaya hazırlanan en güncel kurum oldu. CBOB, Exuma adalarında kullanılmak üzere kendi itibari parasının dijital versiyonunu resmen duyurdu.

Yapılan resmi basın açıklamasına göre, CBOB kendi dijital para biriminin pilot versiyonunu 27 Aralık tarihinde piyasaya sürecek ve 2020 yılının ilk yarısında bunu Abaco adalarına da açacak. Dijital para birimi ”Project Sand Dollar” isimli bir girişim altında geliştiriliyor ve Bahamalar’ın ilk dijital para birimi olacak. Girişimin hedefi ise finansal piyasalara erişimin daha kolay ve ayrımlara sebep olmayan bir şekilde gerçekleştirilebilmesi.

Bahamalar’ın Dijital Parasının Amacı

CBOB tarafından yayınlanan detaylı bildiride, dijital paranın ”nakit para kullanımının zararlı yönlerini” azaltmasının planlandığı belirtiliyor. Merkez Bankası kendi dijital para biriminin kara para aklama, terör finansmanı ve finans sisteminin kötü amaçlar için kullanımını durdurabilir veya azaltabilir:

”Nakit para kullanımı aynı zamanda işletmeler için de bir risk oluşturuyor ve elektronik POS işlemleri yüzünden dolandırıcılık ile ilgili kayıpların olasılığını arttırıyor. Bu fiziksel güvenlikle alakalı olduğu için, yaygın bir şekilde kabul görmüş merkez bankası dijital parası kullanıcıların maruz kaldığı riski de azaltabilir ve nakit paranın zararlarını minimuma indirebilir.”

CBOB Başkanı John Rolle daha önceki açıklamalarından birinde kendi dijital para birimlerinin ülkenin nakit paraya olan bağımlılığını bitirebileceğini ve finansal özgürlük getirebileceğini ifade etmişti.

Ülkelerin son günlerde dijital paralara olan ilgisi artıyor ve geçtiğimiz tarihlerde Güney Kore’den de böyle bir sinyal gelmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar