reklamı kapat

Ayı Piyasası Sinyali Veren 3 Teknik Gösterge

Analistlere göre son zamanlarda oluşan 3 önemli gösterge düşüş sinyali veriyor olabilir.
11:48
21 Haziran 2020

Bitcoin yatırımcılarının son birkaç haftadır belki de akıllarındaki tek sorunun “mevcut konsolidasyon sürecinin aşağı yönlü mü yoksa yukarı yönlü mü bir kırılma yaşayacağı” olduğunu söylemek çok da yanlış olmaz.

Son zamanlarda ortaya çıkan üç teknik gösterge bazı analistlere göre bu sorunun cevabının aşağı yönlü olacağını gösteriyor olabilir. Konuyla ilgili açıklamalar yapan bir analist, “Kendime karşı dürüst olursam, bu durumun ayı piyasası gibi göründüğünü itiraf etmeliyim.” ifadelerini kullandı.

3 Teknik Gösterge

Piyasanın ünlü analisti “Byzantine General”a göre Bitcoin’de düşüşü gösteren üç teknik gösterge şu şekilde sıralanıyor:

  • Bitcoin bu ayın başında 10.400 dolar ile zirve yaptıktan sonra yuvarlak bir üst oluşturdu. Analist, bu göstergenin en son bu yılın Şubat ayında BTC 3.700 dolara düşmeden önce görüldüğünü belirtti.
  • Alım hacminden daha fazla satış hacmi var bu da düşüş sinyali olarak değerlendiriliyor.
  • BTC şu anda bölgesel Kontrol Noktası’nın altında işlem görüyor.

On-Chain Veriler

Bu 3 teknik göstergenin yanı sıra on-chain veriler de analistin düşüncelerini doğruluyor gibi görünüyor. Blockchain analitik firması IntoTheBlock 20 Haziran itibariyle, Bitcoin için yedi temel sinyalden üçünün şu anda “düşüşü” gösterdiğini ileri sürüyor. Diğer dört gösterge ise “nötr” konumda bulunuyor. Bu da düşüş sinyali olarak nitelendiriliyor. Ayrıca aynı firma yatırımcıların 9.300 ile 9.600 dolarlık alanda karsız-zararsız satış yapmak isteyebileceğini ve bunun da satış baskısı oluşturabileceğini ifade ediyor.

Bununla birlikte Ikigai Asset Management’dan Travis Kling fiyat beklentileri ile ilgili yaptığı açıklamalarda, “Birçok kişi şu anda BTC’nin neden daha yükselmediğini soruyor. Bitcoin’iniz varsa, sabırlı olun. BTC geçmişte sabırlı olanların bir servet elde etmesini sağladı. Sabırlı olun. Merkez bankaları biz konuşurken tüm ayak işlerini yapıyorlar. Sabırlı olun.” ifadelerini kullanmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.