reklamı kapat

Araştırmaya Göre Uzun Vadeli Bitcoin Yatırımcısı Giderek Azalıyor

9 Haziran 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Chainalysis’in yaptığı araştırmaya göre uzun vadeli yatırımcıların sahip olduğu BTC miktarı, kısa vadeli spekülatör yatırımcıların sahip olduğu BTC miktarıyla neredeyse aynı sayıya gelmek üzere. Chainalysis Bitcoin ve kurumlar arası ilişkiler ile ilgili araştırmalar yapan bir Blockchain araştırma firması.

Aralık 2017’den beri günlük al-sat yapan yatırımcıların sahip oldukları bitcoin miktarı yaklaşık 5,1 milyon. Bitcoin’lerini 1 yıldan fazla süredir tutan yatırımcılara ait bitcoin miktarı ise 6 milyona yakın.

Financial Times’ın internet sitesinde yayımlanan Chainalysis verileri bitcoin hacminin fiyat ile birlikte düştüğünü gösteriyor. Aralık ayında 11 milyar dolara yakın olan günlük hacim, şu sıralarda 4 milyar dolar seviyesine gerilemiş durumda. Chainalysis’te en kıdemli ekonomist olarak çalışan Philip Gradwell Bitcoin’in yakın zamandaki düşüşünün likiditedeki ani azalmadan kaynaklandığını düşünüyor. Ek olarak veriler cüzdanlar arasındaki bitcoin dağılımının dengesizleştiğini gösteriyor. Şu anda balinalar oldukça yüksek miktarda bitcoin’e sahip.

Nisan 2018 verilerine göre dolaşımda bulunan 17 milyon bitcoin’in 5 milyon kadarı 1.600 adet cüzdanda buluyor, bu da balinaların toplam bitcoin’in neredeyse 3’te 1’ine sahip olduğu anlamına geliyor.


Chainalysis verileri kripto para piyasasının manipüle edilmesi endişelerini arttırıyor. Diğer yandan kurumsal yatırımcılar kripto para piyasasına giderek ısınırken, birçok yatırımcı ülke düzenlemelerinin Bitcoin’in geleceğinde önemli rol oynayacağını düşünüyor. Geçtiğimiz ay New York Menkul Kıymetler Borsası başkanı yatırımcılarıa Bitcoin alma fırsatı tanımak istediklerini ifade etmişti. Ayrıca Goldman Sachs, Morgan Stanley ve Barclays gibi dev kuruluşlar müşterilerine kripto para sunabilmek için çalışmalara başladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.