X


Ana Akım Medyanın PayPal-Bitcoin İlişkisi ile İlgili Doğru Olmayan Haberleri

00:41
9 Haziran 2016

Dünyada ve ülkemizde Bitcoin ve kripto paralarla ilgili sık sık doğru olmayan haberler yapıldığını görüyoruz. Bu haberlerin çoğu konuyla ilgili tecrübesi olmayan kişiler tarafından hazırlanıyor ve servis ediliyor. Özellikle ülkemizde kopyala-yapıştır ve tıklama haberciliğinin yaygın olması ve ana akım medyada çıkan herhangi bir haberin doğruluğunun araştırılmadan, başka haber sitelerine taşınması, büyük bir bilgi kirliliği yaratıyor.

Bu kirliliğin en sonuncusu ise Türkiye’de PayPal-Bitcoin arasındaki ilişki üzerinden yapıldı. Bir kaç gündür BBC, Sözcü, Milliyet gibi ana akım medya kuruluşlarında yer alan ‘Bitcoin rekor kırdı‘ şeklindeki haberlerin tamamen gerçek dışı olduğu bugün BTCTürk’ün yaptığı açıklamayla gözler önüne serilmiştir.

BTCTürk’ün bugün konuyla ilgili olarak yayınladığı basın açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz.

“Yakın zamanda BBC, Sözcü, Milliyet gibi ana akım medya portallarında ”Paypal Türkiye’den çıktı, Bitcoin rekor kırdı” şekilde haberler yayınlandığı görülmüştür. Bu haberlerde “Türkiye`de faaliyet gösteren Bitcoin borsası BTCTurk, 28 Mayıs – 3 Haziran arasında Bitcoin işlem hacminin Türkiye`de rekor kırdığını söyledi.” bilgisi yer almıştır.

BTCTurk üzerindeki işlem hacimleri son aylarda artış göstermekle birlikte, şirketimiz belirtilen tarih aralığında hacim rekoru kırmamıştır. Şirketimiz ya da çalışanlarımız hiçbir kanaldan “Rekor kırdık” şekilde bir açıklama yapmamıştır. Yabancı bir haber kaynağının sitemizdeki rakamları yanlış yorumlayarak yazdığı konu ile ilgili haberden esinlenilerek bu haberlerin yazıldığı anlaşılmaktadır.

Bitcoin işlem hacimleri son zamanlarda dünya genelinde yaşanan fiyat hareketliliği ile artmış ve bu trend BTCTurk üzerinde de etkili olmuştur. Hacim artış trendi Paypal’in Türkiye’den çıktığını duyurmasından önce, 2016 Şubat sonununda başlamıştır. Sitemiz üzerindeki fiyat grafiği üzerinde bu trend gözlemlenebilir.

Kamuoyuna duyurulur.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar