Ampleforth Coin Nedir?

Ampleforth Coin geleneksel para birimleri gibi bir yüksek ölçeklendirme kabiliyetine sahip bir akıllı meta paradır.
18:00
21 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Web sitesinde yapılan açıklamalara göre Ampleforth, Bitcoin ve altın gibi bir emtia olmasının yanı sıra geleneksel para birimleri gibi mükemmel bir tedarik esnekliğine sahip bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca arzın elastik olmasıyla ilk güvenilir para birimi olduğunu da ifade ediyor.

Ampleforth Nedir?

Bilindiği gibi altın ve gümüş gibi geleneksel varlıklar arzının sınırlı olması sebebiyle bağımsız değerler olarak tanımlanıyor. Bu değerler yüksek enflasyona karşı bağışıklık sağlasalar da talep değişikliklerine etkili bir şekilde yanıt veremiyorlar. Bu durum da altın ve gümüş gibi değerleri ekonomik şoklara karşı savunmasız bırakıyor.

Bu eksiklikle başa çıkmayı hedefleyen Ampleforth projesinin kurucuları, fiyat bilgisini tedarike yayan sentetik bir para birimi tasarladıklarını belirtiyor. Bu otomatik arz politikası sayesinde Ample hem yüksek enflasyona hem de yüksek deflasyona karşı savunma kazanmış oluyor.

Ampleforth Coin

Bunun yanında Ample token’in benzersiz işlem düzeni ve parasal nitelikleri sayesinde “yakın, orta ve uzun vadeli kullanım durumları” için idea olarak nitelendiriliyor. Yapılan açıklamalara göre yakın vadeli kullanımlarda, kripto para portföylerinde çeşitlendirme için kullanımı amaçlanıyor. Orta vadeli kullanımlarda ise Ample’nin merkezi olmayan bankalarda rezerv teminatı olarak kullanılması planlanıyor. Bunların yanında Ample, uzun vadeli kullanım olarak merkez bankası dijital para birimlerine karşı bir alternatif olarak kullanılabilir. Yapılan açıklamalara göre Bitcoin gibi bir para birimi olan Ample, makroekonomik açıdan çok daha kullanıcı dostu olarak tasvir ediliyor.

AMPL Coin Nedir?

Ampleforth protokolünün her zaman bir fiyat-tedarik dengesi aradığı belirtiliyor. Bu denge sağlanamadığında otomatik olarak bir rahatsızlığın başladığı ifade ediliyor. Platforma göre bu denge bozulduğunda sistem evrensel olarak yeni bir denge noktası aramaya başlıyor.

Platform enflasyondan kaçırmaya yardımcı olmak için coin sahiplerine doğrudan fiyatı şişirme ya da fiyatı düşürme  yoluyla fiyat sabitlemeyi vaat ediyor.

Ayrıca Amplefort protokol gereği enflasyon sorununu çözen, spekülatif çıkarları olan ve istikrarlı bir stablecoin’i de kullanıcılarına sunuyor.

Ampleforth Coin Satın Al

Ampleforth platformunun yerel kripto para birimi olan AMPL token’ı satın almak için 2013 yılından beri hizmet veren kripto para borsası Bitfinex‘i kullanabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar