Altına En Yakın Yatırım Aracı: Bitcoin

11:05
28 Kasım 2014
Okuma Süresi: < 1 Dakika

CitiBank Başekonomisti Willem Buiter, Altın ile Bitcoin‘in birbirlerine en yakın yatırım araçları olduğunu vurguluyor.

Geçtiğimiz günlerde yayınladığı raporda kripto paralara oldukça fazla yer veren Buiter, altın ile Bitcoin gibi kripto paraların benzerliklerini açıkladı. Ayrıca değerli bir varlık olarak altının Bitcoin’e eşdeğer olduğunu raporunda vurguluyor.

Buiter, altının diğer emtialar gibi olmadığını; fakat Bitcoin ve diğer kriptoların altına benzerlik taşıdığını ifade ediyor. Altın ve Bitcoin’in ikisinin de kazıp çıkarılabilir nitelikte, limitli arzla birlikte belirli bir kullanılabilirlik alanlarının olduğunu belirtiyor. Ayrıca altın ve kriptoların bir dereceye kadar anonimlik sağladığını da ekliyor.

Buiter’in görüşüne göre; altın ve Bitcoin, ikisi de yararlı birer balon, altın 6000 yılı aşkın hükümdarlığını sürdürüyor ve bu bir 6000 yıl daha devam edebilir. Ama altın balonunun binlerce yıllık hükümdarlığına rağmen, aslında bir sonraki günün değeri hala tam olarak kestirilemiyor, kestirilemeyecekte, tıpkı Bitcoin gibi.

Altının teknolojik versiyonu olarak görülen Bitcoin, bu emtianın izini takip ederse, geleceği çok daha parlak görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar