X


ABD Enflasyon Verilerinin Açıklanmasına Saatler Kaldı: Kripto Para Piyasasında Yüksek Volatilite!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), ABD enflasyon verilerinin açıklanmasına saatler kala 39.300 dolar fiyat seviyelerine geriledi.
12:40
10 Mart 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Piyasalarda odak noktası, Türkiye saati ile 16.30’da açıklanacak ABD enflasyon verilerine çevrildi. Piyasadaki beklenti, her ayın 10’unda açıklanan enflasyon verisinin, %7,9 olarak açıklanması yönünde. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), kaydettiği son fiyat hareketleri ile birlikte enflasyon verilerinin açıklanmasına saatler kala kritik fiyat seviyelerinde işlem görmeye başladı.

Piyasalarda Gözler ABD Enflasyon Verilerine Çevrildi

Bitcoin (BTC) ABD enflasyon verilerinin açıklanmasına saatler kala 39.300 dolar fiyat seviyelerine geriledi. Bitcoin’deki bu ani değer kaybı, kripto para piyasasına da aşağı yönlü bir ivme kazandırdı. Ethereum (ETH), kaydettiği son düşüş hareketlerinin ardından 2.575 dolar fiyat seviyelerine iğne attı. Piyasadaki çoğu altcoin, yönünü yeniden aşağı çevirdi. Kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri, 1,82 trilyon dolara geriledi. Coinglass verilerine göre ise son 4 saatlik zaman diliminde yaklaşık 15 milyon dolarlık Bitcoin pozisyonu likide oldu.

Piyasadaki düşüş eğilimi ile birlikte özellikle piyasa değeri yüksek kripto para birimlerinden olan Fantom (FTM) ve Monero (XMR), son 24 saatlik zaman diliminde çift haneli değer kayıpları yaşadı.

FED’in Mart Ayı İtibarıyla Faiz Artışı Rotasına Girmesi Bekleniyor

Piyasada, FED’in Mart ayında faiz artışlarına başlayacağı yönünde güçlü bir beklenti var. Bu bağlamda FED Başkanı Jerome Powell da yakın zamanda yaptığı bir basın açıklamasında, faiz artışlarına Mart ayında başlanmasının uygun olduğu yönündeki fikirlerini paylaştı.

Konuya ilişkin pek çok uzman isim ve analist, FED’in faiz artışlarına başlaması ile birlikte ilk aşamada kripto para piyasasında yeniden bir düşüş eğiliminin söz konusu olabileceğini ve Bitcoin’in kısa vadede kritik destek seviyelerine gerileyebileceğini dile getirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar