f 90 Ethereum Değerindeki Saldırı: NFT'ler ve Kripto Varlıkları Çalındı › COINTURK

90 Ethereum Değerindeki Saldırı: NFT’ler ve Kripto Varlıkları Çalındı

Özet

  • Hacker'ın seed phase'e ulaşmasının ardından yaşanan saldırı, NFT ve kripto varlıklardan oluşan çeşitli varlıkların kaybına neden oldu.

  • Mağdur, saldırı sonrasında alınan tedbirler ve Ethereum tabanlı USDT adresinin kara listeye alınması hakkında detayları paylaştı.

  • Çalınan fonların iadesi konusundaki belirsizlik devam ederken Tether'in kara liste politikası ve olası senaryolar gündemde.

  • Piyasaya Etkisi: Nötr
21:30
12 Ağustos 2023

Anonim Twitter hesabı L3yum üzerinden paylaşım yapan kullanıcı bir bilgisayar korsanının sıcak cüzdan seed phase’ini ele geçirmeyi başarmasının ardından 16 Mart’ta saldırıya uğradı. Mağdurun Yuga Labs imzalı birkaç NFT’si çalınırken bazı kripto varlıkları ve diğer NFT’ler de saldırının ardından takas edildi ya da satıldı.

Çalınan Fon Kara Listeye Alındı

Anonim Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan L3yum, 11 Ağustos tarihli bir Twitter paylaşımında bilgisayar korsanının Ethereum tabanlı USDT adresinin kara listeye alındığını vurguladı:

“Bugün ülkemdeki polis ve siber ekiple çalıştıktan sonra, USDT’de bulunan çalıntı fonları dondurmayı ve kara listeye almayı başardım.”

Bu yazının yazıldığı sırada 90 ETH yaklaşık 166.000 dolara’a eşdeğerdi ve kara listeye alınan cüzdanda 107.306 dolar değerinde USDT kilitliydi. Bu durum mağdurun çalınan fonlarının toplam değerini geri alamayabileceğini gösteriyor.

Tether Tarafından Destek Bekleniyor

Mağdura geri ödeme yapılıp yapılmayacağı henüz bilinmiyor. Bununla birlikte benzer koşullar altında bir USDT adresinin kara listeye alındığı önceki durumlarda Tether, kara listeye alınan USDT’yi yakmış ve varlığın asıl sahibine eşit miktarda yeniden ihraç etmişti. Tether tarafından bir USDT adresinin kara listeye alınmasının genellikle bir mahkeme kararından sonra gerçekleştiğini de belirtmek gerekir.

Yorumlarda durumun böyle olup olmadığı sorulduğunda, L3yum bunun ileriye dönük olası bir yol olduğunu doğruladı, ancak henüz onaylanmadığını öne sürdü. L3yum bu konuyla ilgili şunları söyledi:

“Emin olmadığım kısım bu ama evet anladığım kadarıyla bu şekilde işliyor ve kara listeye alınan fonlar esasen yakılıyor. Yine de bu konuda benden alıntı yapmayın ama benim anladığım bu!”

Bilgisayar korsanının mart ayında seed phase’e nasıl eriştiği belli değil; ancak o zamanki genel kanı kurbanın SIM kartını değiştirdiği, tohum ifadesini yanlışlıkla Apple kullanıcılarının hizmetine sunulan iCloud’da yedeklediği ya da cüzdanı birden fazla cihazda kullandığı yönündeydi.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI