X

532 Milyon Dolara Satıldığı Söylenen CryptoPunks NFT İşleminin Perde Arkası

Ortaya atılan son haberlerde CryptoPunks’ın bir NFT’sinin 532 milyon dolara satıldığı ifade edildi. Ancak işler göründüğü gibi değil.
12:48
29 Ekim 2021

Non-fungible token’lar (NFT) son zamanlarda tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Bu durumda bazı NFT’lerin ciddi rakamlara alıcı bulmasının da etkisi var. Son olarak ortaya çıkan haberlere göre CryptoPunks’ın bir NFT’si 532 milyon dolara satıldı. ancak işler göründüğü gibi olmayabilir.

532 Milyon Dolarlık NFT

CryptoPunks, NFT sektörünün en büyük üyelerinden biri ve gerçekleşen NFT satışları ve işlem hacimleri dikkat çekiyor. Ancak 532 milyon dolarlık bir NFT satışı yapıldığının açıklanmas birden tüm dikkatlerin bu proje üzerine dönmesine sebep oldu. Elde edilen bilgilere göre ise bu satış meşru bir satış değildi.

CryptoPunk #9998 adlı NFT’nin 124.457 ETH ya da yaklaşık olarak 532 milyon dolarlık bir fiyata satılmış olması demek, bu NFT’nin şimdiye kadarki en büyük rakama satılan NFT konumuna yerleşmiş olması demek.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Buna ek olarak CryptoPunks’ın en pahalı NFT’si 11,8 milyon dolar iken şu anda gerçekleşmiş en büyük NFT satışı 69 milyon dolar ile Beeple tarafından yapıldı. Dolayısıyla CryptoPunk #9998’in 532 milyon dolara satılmış olması şüphe uyandırdı.

532 Milyon Dolarlık NFT Satışı Oldu Mu?

Ancak daha yakından incelendiğinde işlemin DeFi flash loan veya teminatsız kripto kredileriyle uğraşan birinin işi olduğu görülüyor. Başka bir deyişle, bu bir kötüye kullanım değildi.

CryptoPunks yaratıcısı Larva Labs, “Kısacası, birisi bu NFT’yi kendisinden ödünç parayla satın aldı ve aynı işlemde krediyi geri ödedi. Son zamanlardaki bazı büyük teklifler aynı şekilde yapıldı. ETH, tek bir işlemde sunulur ve kaldırılır. Dolayısıyla teknik olarak kısaca geçerli olsa da teklif asla kabul edilemez.” açıklamasını yaptı.

Öte yandan Larva Labs’ın işlem platformu hala satış için yapılan işlemi listeliyor, ancak aynı zamanda alıcının cüzdanının nihayetinde NFT’yi, satıcının cüzdanına geri aktardığını da gösteriyor.

Buna ek olarak Larva Labs, bu tür flash loan kaynaklı, geçerli olmayan işlemlerin artık paylaşılmaması için işlem bildirimlerine filtreler ekleyeceğini tweetledi. Ayrıca popüler bir NFT analitik platformu olan CryptoSlam, satışı veri setinden sileceğini söyledi.

Dolayısıyla her ne kadar 532 milyon dolarlık bir NFT satışı gerçekleşmemiş olsa da bu durum özellikle NFT sektöründe gerçekten dikkat çekti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar