X

1 Milyon Ethereum’a (ETH) Ulaşıldı: Ethereum Fiyatı Artışa Mı Geçecek?

Ethereum 2.0, ilgi çekmeye devam ediyor.
14:27
4 Aralık 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (Eth) kısa süre önce oldukça önemli bir gelişmeyi hayata geçirdi. Ethereum 2.0 lansmanının duyurulmasından kısa süre sonra Ethereum 2.0 staking için 1 milyondan fazla Ethereum toplandığı açıklandı.

Ethereum 2.0 İçin Yatırılan Miktar Artıyor

Aslında Ethereum 2.0‘nin hayata geçirilebilmesi için gerekli olan miktar 524.000 ETH olarak biliniyor. Buna rağmen 3 Aralık 2020 tarihi itibarıyla stake edilen Ethereum miktarının 1 milyonu geçtiği yani yaklaşık 605 milyon dolar seviyesine ulaştığı görülüyor. Peki bu kontrat için hala Ethereum yatırma işlemi yapılabiliyor mu?

Ethereum 2.0 akıllı kontratı için herhangi bir kapanış tarihi bulunmuyor ve yatırımcıların Ethereum 2.0 tamamıyla piyasaya sürülene kadar buraya para yatırmaya devam edebilecekleri görülmekte. Staking yapanların alacakları ödülün ise yıllık %20 civarında olduğu biliniyor. Tabii ki bu sadece erken stake yapanlar için geçerli.

32 ETH’nin Yıllık Getirisi %20

Daha fazla ağ onaylayıcısı katılım yapıp staking gerçekleştirdikçe, verilecek olan yıllık getiri de azalacak. 32 ETH yatırarak ağ onaylayıcısı olan herkes yine de bu ödülden faydalanabilecek ancak sadece ödülün getirisi değişecek. Yatırımcıların aktardıkları ETH’lerin ise Ethereum 2.0 ağının Phase 1.5 aşaması hayata geçirilene kadar çekilemeyeceği biliniyor. Bu da 2022 yılına tekabül etmekte.

Ethereum 2.0 için yatırılan ETH miktarına bakıldığında özellikle 22 Kasım ile 24 Kasım tarihleri arasında inanılmaz bir artış yaşandığı görülüyor. Bunun devamında da 524.000 ETH seviyesinin üstüne çıkıldığı ve Ethereum 2.0 için her şeyin hazır hale geldiği biliniyor.

Ethereum Fiyatı Neden Düşüyor?

Ethereum fiyatı ise bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla sert düşüşe geçti. Bir anda 613 dolardan düşüşe geçen ETH, bu yazı itibarıyla 592 dolar seviyesinden işlem görmekte. Ethereum 2.0 için böylesine talep olmasına rağmen ağda yaşanan bu düşüşün ise organik olmadığı düşünülüyor.

btc

Özellikle Bitcoin fiyatında başlayan düşüş ile bütün altcoinlerin de benzer hareketler sergiledikleri görülüyor. Bu da Bitcoin balinalarının piyasadaki yatırımcıları korkutmak için her büyük yükseliş öncesi yaptığı dump yani toplu satışlara benziyor. Ethereum 2.0 hakkında hiçbir olumsuz haber gelmeden ağın son hız devam etmesi ise uzun vadede yatırımcıların daha fazla ETH yatırımı yapmasına kapı aralayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar