X


3,6 Milyar Dolarlık Bitcoin (BTC), Harekete Geçti!

12:36
4 Aralık 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) son dönemdeki hareketliliği kesinlikle hem yeni hem de eski yatırımcıların dikkatini çekmekte. Unchained Capital tarafından aktarılan bilgilere göre de uzun süredir BTC yatırımlarını hiç hareket ettirmemiş yatırımcılar şimdi yeniden harekete geçti. Yatırımcıları yıl yıl ayıran analistler, yıllardan beri görülmeyen bir hareketlilik olduğunda hemfikir.

Bitcoin Transferlerinde Anormal Hareketlilik

Analistler, 1 Kasım tarihi itibarıyla 5 ila 7 yıldır hiç hareket ettirilmeyen Bitcoin’lerin %15’inin transfer edildiğini ortaya koymakta. Söz konusu transferlerin ise Kasım ayında yapıldığı görülüyor. Uzun süredir hiç hareket ettirilmeyen BTC’lerin Kasım ayında bir anda harekete geçtiği ve hareketsiz duran fonların %5’inin artık bu statüye dahil olmadığı belirtiliyor. Bu fonların toplam değeri ise 3,6 milyar dolara tekabül etmekte.

Bitcoin Active Addresses Shatters 1,000,000 As BTC Approaches Crucial  Monthly Close | The Daily Hodl

Ancak yine de sadece 7 yıldır hiç hareket ettirilmeyen fonların miktarında ise artış olduğu belirtiliyor. Glassnode tarafından yapılan bir araştırmada ise Kasım ayı boyunca 19,6 milyon Bitcoin adresinin aktif olduğu ortaya çıktı. Bu da Kasım ayında yapılan yüklü BTC transferlerinin tamamlayıcısı bir haber olarak gözüküyor.

Bitcoin Tarihinin En Aktif Ayı

Bitcoin’in 11 yılı aşkın tarihinde en aktif ikinci ayın ise Kasım 2020 olduğu görülüyor. Daha önce Aralık 2017 tarihinde bir ay içerisinde 21,6 milyon Bitcoin cüzdanının aktif olduğu görülmüştü ve rekor hala bu döneme ait. Ancak Kasım ayında Bitcoin fiyatı 13.800 dolar seviyelerinden 19.700 dolar seviyelerine kadar çıktı yani %42’lik bir yükseliş kaydetti.

359 milyar doların üzerinde toplam piyasa değerine sahip bir varlığın bir ay içerisinde %40 gibi kayda değer artış sergileyebilmesi kesinlikle durumun ne kadar iyimser olduğunu gösteriyor. Bitcoin fiyatı hala 20.000 doların üzerine çıkamasa da tüm zamanların rekorunu tazelemeyi başardı.

BTC Fiyatı Hala 20.000 Doları Geçemedi

Yatırımcılar Bitcoin fiyatının özellikle son 1 haftadır sergilediği belirsizlik ve volatiliteden endişe etse de uzun vadede fiyatın sadece yükselmeye devam edeceği tahmin edilmekte. Tabii ki Bitcoin fiyatının yükselmesi, altcoin yatırımcılarının da beklediği bir gelişme. Yaşanan belirsizlik birçok altcoin’in fiyatında sert düşüşleri beraberinde getiriyor. Ancak yükselişin başlaması hem BTC hem de altcoin yatırımcıları için müjdeli bir haber olabilir.

Bitcoin fiyatının bundan sonraki ilk hedefinin ise %10’luk yükseliş ile 22.000 dolara kadar ulaşmak olduğu belirtilmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar