x

LiveEdu Ekibi İle Yaptığımız Özel Röportajı Kaçırmayın


Blockchain üzerinde merkezsiz bir yeni nesil online öğrenme platformu  kuran LiveEdu ekibiyle CoinTürk olarak özel röportaj gerçekleştirdik. Röportajı aşağıda bulabilirsiniz. Proje hakkında daha fazla detay için önceki makalemize göz atabilirsiniz.

Kimsiniz? Kendinizden ve sektördeki tecrübelerinizden bahsedebilir misiniz..

LiveEdu, Dr. Michael J. Garbade’ın kurduğu ve CEO’luğunu yaptığı bir projedir. Projenin çekirdek ekibi başından beri aynı olup, Alex Zhukov, Ilya Toka ve Muhammad Shoaib’ten oluşur. LiveEdu’nun iş adamlarının, eğitimcilerin, altyapıda mühendislerin, üstyapıda geliştiricilerin ve teknoloji pazarlamacılarının bir araya gelerek kurduğu bir proje olduğunu söyleyebiliriz. Proje ekibinin Amazon, General Electric, Photobucket, Rebate Networks, Lashou ve Mail.ru gibi şirketlerde çalışma tecrübesi bulunuyor. Henüz belirli bir ürünü olmayan ve ürün geliştirme riski taşıyan ICO’ların aksine LiveEdu halihazırda belirli bir para politikasına sahip, kullanıma hazır bir üründür. Proje ekibi eğitim ve video yayınlama sektöründe oldukça tecrübelidir. Bunun yanı sıra ekip LiveEdu’yi kurmadan önce 2 sene boyunca kullanıcı kazanma, içerik yönetimi, parasallaştırma modelleri, değersiz kullanım durumları ve piyasa verisi gibi alanlarda geniş araştırmalar yaptı. LiveEdu’nun şimdiki planı ise yapılandırılmamış sıradan yayınlardan (premium olmayan projelerden) paraya çevrilebilir (premium) projelere geçmek. ICO’dan sonra LiveEdu platformunu düzenleyip geliştirecek her araca sahibiz.

LiveEdu projesi nedir? Nasıl çalışır?

LiveEdu, içerik oluşturucularının öğrencilere programlama, oyun geliştirme, veri bilimi, dizayn, VR & AR (sanal gerçeklik & artırılmış gerçeklik) ve kripto paralar gibi alanlarda nasıl gerçek ürünler meydana getirebileceklerini öğrettiği canlı yayın & videolu (tutorial) öğrenme platformudur.

LiveEdu’nun içeriği daha çok projelere yöneliktir. Her projenin bir canlı yayın kanalı, video projesi playlisti ve canlı yayın penceresi bulunur. Her canlı yayın otomatik bir şekilde video olarak arşivlenir. LiveEdu, içerik oluşturucularına projelerini canlı olarak veya offline kayıt aracılığıyla yayınlama fırsatı tanır. LiveEdu toplu satışının en önde gelen amaçlarından biri yedi farklı konuda 500’er projeden toplamda 3500 premium proje oluşturmaktır.

Lütfen biraz bahseder misiniz, LiveEdu’nun temelinde yatan fikir nedir?

Şu anda, başlangıç aşamasını geçmiş kolej öğrencilerine ve profesyonellere gerçek bir ürünün baştan sona nasıl meydana getirileceğini öğreten videolu bir online öğrenme projesi yok. Ortaya gerçek ürünler koymak birçok öğrenci ve profesyonelin hayali. Herhangi bir konuda online başlangıç kursu almak artık çocuk oyuncağı ve insanlar işin bununla bittiği yanılgısına kapılıyor. Üstelik pek çok acemi, temel eğitimi aldıktan sonra öğrendiklerinin gerçek hayatta bir karşılığı olmadığını görüp öğrenmeyi yarıda kesiyor.

Diğer online eğitim sitelerinin odağı başlangıç seviyesi iken LiveEdu’nun amacı orta ve ileri düzeyde bir eğitim vermek. Sorumuz; insanlar neden yeni yetenekler kazanmaya meraklı? Cevabımız; meydana yeni bir ürün getirmek için. Coursera, Udemy ve Udacity’i rakipten çok birlikte çalışabileceğimiz potansiyel iş ortakları olarak görüyoruz. Bu şirketleri müşterimiz ve dağıtım partnerimiz olarak görüyor ve arayüzümüz üzerinden içeriğimizi onlara ulaştırmayı planlıyoruz. Bu siteler giriş konularını ve işin teori kısmını öğrenmek isteyen başlangıç seviyesindekiler için harika. LiveEdu’nun derdi bu değil, daha ziyade bu sitelerin seviyesinin üzerinde insanlara gerçek ve tam bir ürün (VR oyunu, yapay zeka botu, otomatik bitcoin işlemcisi gibi) nasıl öğretilebilir, bunun derdinde. Bu siteleri anaokulu, LiveEdu’yu ise lise olarak düşünebilirsiniz.

Neden Ethereum Teknolojisi?

EDU token’i, ERC-20 standartı temel alınarak basılmış ve minimum sapma yapan bir token. Tasarım sürecinde Bancor, Filecoin ve Civic gibi diğer ERC-20 token’lerinden esinlendik.

Biraz da ICO’nuz hakkında konuşalım. Ne zaman başlıyor, nasıl devam edecek?

6 Kasım’da başlayan ön satış şu anda devam ediyor ve 20 Kasım’a kadar sürecek. ICO ise 21 Kasım’da başlıyor ve 15 Aralık’ta sona eriyor. 500 bin dolarlık ön satış üst sınırına erişildiği anda ön satış kampanyası tamamlanmış olacak. ICO döneminde ise 4 milyon dolar yatırıma ulaşılmasının ardından 48 saat içinde ICO sona erecek. ETH, BTC, LTC, dolar ve euro ile ödeme yaparak veya Shapeshift üzerinden diğer coin’leri kullanarak EDU token’i satın alabilirsiniz. Bonus miktarı %25 ila 50 arasında değişmektedir. Şu anda süren ön satışa katılarak büyük bir bonus fırsatından yararlanın!

Hedefiniz nedir? Okurlarımıza gelecek planlarınızdan bahsetmek ister misiniz?

LiveEdu, yedi farklı konuyla başlamak suretiyle dünyanın en büyük proje temelli öğrenim (PBL) kütüphanesini kuruyor. Online kişisel öğrenme sektörü 2016 itibariyle 46.6 milyar dolar kazanç sağladı. Cesur bir misyon üstlenen LiveEdu, online öğrenme piyasasını gözüne kestirdi. Amacımız teoriden ziyade tamamlanmış gerçek projelerle beslenen, kullanışlı kariyer yeteneklerine dayalı online bir merkezsiz öğrenme ekosistemi oluşturmak. Geleceğin bize tam olarak ne getireceğini kestiremiyor olsak dahi ileri yönlü geliştirmeye yönelik potansiyel fikirlerimiz şunlar:

  • Diğer online eğitim sitelerinin projelerimizi sitelerine entegre edebilmeleri için arayüz (API) bitiş noktaları geliştirmek.
  • Çin, Kore, Japon, İspanyol, Alman, Portekiz ve Arap pazarına yönelik yerelleştirilmiş (bölgesel) içerik.
  • Büyük dünya metropollerinde insanların projeleri canlı izleyebilecekleri billboard ekranları inşa etmek. Bu şehirlere San Francisco, New York, Toronto, Dubai, London, Berlin, Paris, Moscow, Beijing, Seoul, Tokyo ve Sao Paolo örnek gösterilebilir.
  • Tıpkı YouTube ve Spotify örneğinde olduğu gibi içerik kataloğunu daha fazla konu olacak şekilde genişletmek.

Kullanıcılarınız ve yatırımcılarınıza vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

ICO katılımcılarını hesaplarında token tutma fırsatının yanı sıra birçok avantaj bekliyor. ICO katılımcıları ekosistemin geleceği için alınacak kararlarda oy verme hakkına sahip olacak. Örneğin hangi premium projelere öncelik verileceği veya hangi yeni konunun/ürün özelliğinin ekleneceği gibi konularda oy kullanılabilecek. Eğitim teknolojisi odaklı ilk ICO olma özelliğini taşıyan LiveEdu, kolej öğrencilerini ve profesyonelleri hedef alıyor. Platform, kripto paranın temelleri, blockchain madenciliği, Bitcoin, Ethereum, güvenlik ve ICO’ları kapsayan gerçek kripto para tutorial projeleriyle kripto paraları kitlelere  yaymayı amaçlıyor. İnsanlara bu konularda pratik projeleri kullanarak eğitim veren uzman içerik oluşturucularımız sayesinde kripto para piyasasında yer yer gözlemlenebilen korku ve belirsizlik bulutlarını dağıtabilmeyi umuyoruz.

Bitkapital
loading...
Coin Türk

Yayın hayatına 2014 yılı Mart ayında başlayan CoinTürk, Kripto Para ve Blockchain teknolojileri ve yeni nesil finansal teknolojiler (Fintech) hakkında güncel haberler yayınlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

LiveEdu Ekibi İle Yaptığımız Özel Röportajı Kaçırmayın

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video