X


Uluslararası Para Fonu (IMF) Kripto Düzenlemeleri Hakkında Öneriler Sundu

IMF, kripto düzenlemelerine ilişkin öneri sundu.
18:57
11 Aralık 2021

Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto para düzenlemeleri konusunda sınır ötesi iş birliği çağrısında bulunarak alanın nasıl regüle edilmesi konusunda bazı önerilerde bulundu. IMF, kripto düzenlemelerine ilişkin öneri sundu.

IMF’nin Sunduğu Blog Raporu

Uluslararası Para Fonu, geçtiğimiz günlerde kripto para alanının düzenlemesi hakkında bir blog yazısı yayınaldı. Küresel Kripto Düzenlemesi Kapsamlı, Tutarlı ve Koordineli Olmalı başlıklı yazı, IMF’nin Para ve Sermaye Piyasaları Departmanı’ndan Tobis Adrian, Dong He ve Aditya Narain tarafından kaleme alındı. Yazarlar, kripto varlıkları ile ilgili ürün ve hizmetlerin son yıllarda hızla büyüdüğünü ve bunların düzenlenmiş finansal sistemle olan bağlantılarının arttığını belirterek şunları kabul etti:

“Kripto varlıklar, potansiyel olarak uluslararası parasal ve finansal sistemi derinden değiştiriyor. Politika yapıcılar, pek çok faaliyetin düzenlenmediği kripto para sektöründen kaynaklanan riskleri izlemek için mücadele ediyor. Aslında bu finansal istikrar risklerinin bazı ülkelerde yakında sistematik hale gelebileceğini düşünüyoruz.”

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

IMF, kripto paraların düzenlenme yöntemleri konusuna da değindi. Yazarlar, küresel düzenleyici çerçeve, faaliyet ve risk yelpazesi kapsamında eşit bir oyun alanı sağlanması gerektiğine inanırken dahil edilmesi gereken üç unsur belirtti. İlk olarak rezervlerin ve varlıkların depolanması, aktarılması, ödenmesi ve muhafaza edilmesini teklif edenler dahil olmak üzere kripto hizmet sağlayıcılarının lisanslı ve yetkilendirilmiş olması gerekiyor.

Ayrıca raporda, lisans ve yetkilendirme kriterleri açıkça ifade edilmesi, sorumlu makamlar açıkça belirlenmeli ve bunlar arasındaki koordinasyon mekanizmaları iyi tanımlanmalıdır, ifadeleri bulunuyor. İkinci olarak ise gereksinimler, kripto varlıkların ve sabit paraların ana kullanım durumlarına göre uyarlanmalıdır. Düzenleyicilerin merkez bankaları ve menkul kıymetler düzenleyicileri dahil olmak üzere farklı ve değişen kullanımlardan kaynaklanan çeşitli riskleri ele almak adına koordine edilmeleri gerekir.

Son Kriter

Son olarak ise IMF, yetkililerin kripto para hizmetleri ve etkileşimleri ile ilgili düzenlenmiş finansal kurumlar hakkında net gereksinimler sağlaması notunu kayıtlara geçti. Yazarlar, gelişmekte olan pazarlarda ve ekonomilerde, kriptonun ortaya çıkışı hakkında yerel para birimlerinin yerini aldığında, döviz kısıtlamaları ve sermaye hesabı yönetimi önlemlerini aştığında kriptolaştırma diye adlandırılan sürecin hızlandırılabileceğini kaydetti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar