reklamı kapat

Tüm Bitcoin İşlemlerinin Sadece %1’inden Daha Azı Kara Para

22 Ocak 2018
  • Sevinç K. EroğluSevinç K. Eroğlu
Bitcoin ve kripto paralar hayatımıza girdiğinden beri muhalif kişiler tarafından yasadışı kullanım alanları hakkında daimi olarak çıkan haberleri ve söylemleri okuduk.Bu söylemlerin doğruluğunu araştırmak isteyen önemli analiz ekipleri FDD ve Ellicit şirketleri tarafından geçtiğimiz günlerde ortak yapılan bir rapor yayımlandı. Para akışını ve kara para aklama riskini analiz etmeye yardım etmek amacıyla hazırlanan rapor tüm Bitcoin işlemlerinin yüzde birinden daha azının kara para aklamayla ilgili olduğunu gösteriyor.

Ayrıca raporda, kara para aklamanın, sadece kripto paralara muhalif kişilerin inandığı bir sorun olmadığını da belirtiliyor. Rapora göre; Bitcoin kullanılan yasadışı işlemlerin büyük çoğunluğu Avrupa’da ve Kuzey Amerika’da yapılıyor.

Raporda, bu tür yasadışı faaliyetlerle mücadele etmenin en iyi yolunun kara para aklamayı önleme politikalarının daha katı olarak düzenlenmesi olduğu ileri sürülüyor. Ayrıca yasadışı işlemi önlemenin tek yolunun finansal otoriteler tarafından kara para aklama konusunda caydırıcı önlemlerin artırılması olduğuna da dikkat çekiliyor.

Kripto paraların yasa ile kontrol altına alınmaması, bu şekilde açık piyasa sağlayıp yasadışı işlemlerde kullanılmasını kolaylaştırıyor. Dijital paraların bu şekilde yasa dışı işlemlerle beraber anılması kamuoyunda olan önyargıları kuvvetlendirip geleceğine zarar verebilir. Bu yüzden zaman kaybetmeden tüm dünya devletlerince kripto paralar için gereken yasal ve vergi düzenlemelerinin yapılması gerekmektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.