X

Tether Fiyaskosu Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

Tether tartışmalarının alevleri Bitcoin'i yakmadı. Bu Bitcoin'in güven kazandığı anlamına gelebilir.
16:00
28 Nisan 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para dünyası New York Bölge savcılığının Tether hakkında soruşturma açmasının ardından sarsıntı geçirdi. Piyasa genelinde belirsizlik hakim oldu, altcoin’ler dalışa geçerken Bitcoin ufak bir miktar geriledi.

İçerik Rehberi

Tether Soruşturması

NY savcısının iddialarına göre Bitfinex 850 milyon dolar değerinde fonu Panama merkezli bir şirkete gönderdi ve fonlarına bir daha ulaşamadı. Bitfinex kaybolan parasını Tether’ı dolar fiyatına sabitleyen dolar rezervinden karşıladı. Tether’ın dolarla birebir desteklenmemesi birçok kripto paranın fiyatını etkileyeceği için endişe dalga dalga yayıldı.

Tether hakkında uzun zamandır tartışmalar ve araştırmalar yapılıyordu. Mahkeme tarafından açılan soruşturma endişeleri haklı çıkardı. Yine de Bitcoin fiyatının derinden etkilenmediğini söylemek gerekiyor. Yatırımcılar Tether davasının sonucu ne olursa olsun Bitcoin’i sağlam görüyor. Bu hafta en yüksek 5650 dolar seviyesine çıkan Bitcoin, yazımızı hazırladığımız sırada 5314 dolardan işlem görüyor.

Yatırım firması Placeholder VC ortaklarından Chris Burniske Tether fırtınasının Bitcoin fiyatı üzerindeki etkisizliğine dikkat çekti: “BTC’nin Tether haberleri karşısında tutunmasına beni etkiledi ancak Bitfinex ve diğer borsalar arasındaki 200 dolarlık fark mide bulandırıyor.”

Bunun yanı sıra Burniske Bitcoin’in halen büyük bir geri çekilmenin ardından boğalara kavuşacağını düşünüyor. BTC’nin 4 bin dolara kadar gerilemesi gerektiğini ifade eden Burniske ancak o zaman boğa sezonunun gerçekten başlayacağını belirtti.

Tether karışıklığı devam ededursun yatırımcılar en kötüsüne hazırlanmak adına USDT’den diğer stabil coin’lere göç edebilirler. Davadan önce Tether liderliğini korusa da pazar payını son 1 yıl içerisinde yavaşça kaybetmeye başlamıştı. Belki de davanın sonucu bir devrin kapanmasına yol açacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar