reklamı kapat

S&P 500’ün Zayıflığı Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek?

S&P 500’de görülen zayıflık Bitcoin’i de aynı şekilde etkiler mi?
12:41
8 Temmuz 2020

Son zamanlarda Bitcoin’in bir korelasyon içinde hareket ettiği geleneksel piyasalar, Pazartesi günü güzel bir artış kaydetti. The Shanghai Composite endeksi ve FTSE China A50 endeksi %6’lık artışla tüm zamanların en yüksek seviyesini oluşturmuş oldu. S&P 500 de geçtiğimiz haftanın Pazartesi gününün kapanışına göre %1,5 oranında  bir artış sergilemiş oldu. Kripto para piyasasına bakıldığında da özellikle bugün gözle görülür artışlar yaşandığını ifade edebiliriz. 

Ancak geleneksel piyasalarda düşüş trendinin vazgeçmediğini ve ayıların bir kez daha galip geldiğini görüyoruz. Eğer korelasyon devam ediyorsa bu durum önümüzdeki günlerde kripto para piyasasında da bir geri çekilme yaşanmasına sebep olabilir. 

S&P 500 ve Bitcoin

S&P500 Pazartesi günü sergilediği güçlü duruşu Salı günü kaybetti. Endeks %1 değer kaybederken önemli bir seviye olan 3.200 direnci aşılamadı. Analistler S&P 500’ün böyle önemli bir seviyede reddetme ile karşılaşmasını bir düşüş sinyali olarak değerlendiriyor ve ayıların bu fırsatı kaçırmayacağını ifade ediyorlar. 

Bununla birlikte birçok analist Bitcoin’in bu durumu kendi lehine çeviremeyeceğini ve korelasyon sebebiyle lider kripto para biriminin de düşüş yaşayacağını belirtiyor. JP Morgan’dan bir analist ekibi korelasyon ile ilgili yaptığı bir açıklamada, “kripto para birimleri hisse senetleri gibi riskli varlıklara benzemeye başlıyor. Bu geçtiğimiz birkaç yıla göre büyük bir değişiklik.” ifadelerini kullandı. 

Bitcoin Yükselebilir Mi?

Her ne kadar S&P 500’de düşüş beklenmesi bazı isimler tarafından Bitcoin’de de düşüş olacağı şeklinde yorumlansa da lider kripto para biriminin hala güçlü temellere sahip olduğunu ifade edenler de var. Örneğin; Bloomberg’de kıdemli bir stratejist olan Mike McGlone, Bitcoin’in artan sayıda aktif kullanıcısı olduğunu ve bununda fiyat artışını birlikte getireceğini ifade ediyor. 

Öte yandan Bitcoin ile ilgili farklı bir model kullanan Charles Edwards da BTC’nin olması gereken değerden %27 daha düşükten işlem gördüğünü dile getirmişti. 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.