X


Sonunda Oldu: Kripto Ekosisteminin Kaçak İsmi Tutuklandı!

Ortaya çıkan son bilgilere göre uzun zamandır kaçak olan antivirüs devi yakalandı!
08:12
6 Ekim 2020

Bir kripto para savunucusu ve antivirüs devi olan John McAfee, uzun zamandır kaçak durumundaydı. Ortaya çıkan bilgilere göre McAfee İspanya’da yakalandı. Ayrıca McAfee’ye yarım düzineden fazla ICO’yu tavsiye etmek sebebiyle de ek bir dava açıldı. Böylece ünlü isim  ABD Adalet ve Menkul Kıymetler Bakanlığı ve Borsa Komisyonu’ndan arka arkaya iki sert darbe almış oldu.

McAfee Tutuklandı

McAfee sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar ile kaçak olmasına rağmen gayet güzel bir yaşam sürdüğünü takipçileri ile paylaşıyordu. Yetkililer de vergi ödemeden kripto para birimlerinden çok büyük kazanç elde ettiği gerekçesi ile uzun zamandır McAfee’nin peşindeydi.

ABD Adalet Bakanlığı McAfee ile yaptığı açıklamalarında, McAfee’nin farklı kişilerin adına banka hesaplarına ya da kripto para borsalarına para gönderdiğini ve böylece vergilerden kaçtığı ifade ediliyordu. İddianamede ayrıca McAfee’nin gayrimenkul, araç ve yat gibi varlıkları başkalarının adına alarak IRS’den kaçmaya çalıştığı da iddia ediliyordu.

Kripto Topluluğunun Tepkisi

Twitter’da 1 milyondan fazla takipçisi bulunan John McAfee, yıllardır kaçak bir şekilde yaşıyor ve bundan da herhangi bir rahatsızlık duymuyordu. Ancak McAfee bir yandan da ilgi odağı olmayı istiyordu ve bu kapsamda Amerika Başkanlığına aday olduğunu açıklamıştı.

Bunların yanında tuhaf iddiaları, cömert yaşam tarzı ve yasalara tamamen saygısızlık etmesi nedeniyle kripto topluluğunda da deyim yerindeyse adeta bir eğlence kaynağı olmuştu. Ayrıca McAfee, Ghost adlı bir kripto para birimi üzerinde de çalıştığını açıkladı ama durumlar beklenildiği gibi gelişmedi, proje başarısız oldu.

Tüm bu olayların ardından İspanya’da yakalanan McAfee’nin iade edilmeyi beklediği ve her vergi kaçaklığı için en az beş yıl, her vergi dosyası için de bir yıl hapis istemi ile yargılanacağı ifade ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar