X

Son Veriler, Lider Kripto Para Birimi Bitcoin Adına Hangi Yönü İşaret Ediyor?

HODL Waves'in açıkladığı son veriler, sosyal medyada büyük ölçüde yükseliş sinyali olarak yorumlandı.
12:45
18 Kasım 2021

Veriler, Bitcoin‘in 2017’de ulaştığı zirve seviyelerinden alım yapan yatırımcıların büyük bir bölümünün hala satış gerçekleştirmediğini ortaya koydu.

Metrikler, Yükseliş Sinyali mi Veriyor?

Harcanmamış işlem çıktılarının (UTXO’lar) yaş dağılımını izleyen HODL Waves, altı ile on iki aylık “hodlers” tarafından kontrol edilen arzın arttığını gösterdi. Söz konusu yüzde, Haziran başında %8,7’den 17 Kasım’da %21,4’e yükseldi. Aynı zamanda birkaç yıl boyunca tutulan varlıkların miktarında yalnızca düşük oranlı bir azalma gözlemlendi. HODL Waves, kısa bir süre önce piyasaya giriş yapan yatırımcıların haricindeki holder’ların, büyük ölçüde kararlılık gösterdiğini ortaya koydu. Kısaca “hodlers” şeklinde tabir edilen uzun vadeli yatırımcıların sayısındaki artış ve uzun süre satış gerçekleştirilmeyen BTC‘lerin miktarındaki yükseliş, artık boğa piyasasının işaretlerinden biri haline geldi.

Bu metriklerin bu seviyelerde olduğu en son zaman dilimi, Kasım 2020’ydi. Bahsi geçen tarihlerde de Bitcoin, yukarı yönlü fiyat hareketleri ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış, piyasadaki diğer kripto varlıklar yüksek oranlarda değer artışı kaydetmişti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Analist Yorumları

Sosyal medyada birçok analist, lider kripto para birimi Bitcoin’in kaydettiği son değer kayıplarını, yükseliş dönemi öncesi kaydedilen düzeltme hareketi olarak yorumladı. Bitcoin‘in yaşadığı ani değer kaybı ile çok sayıda long pozisyon likide oldu. Bitcoin’deki düşüşlerin devam edeceğini dile getiren analistler de olsa, çoğu analist genel olarak likidasyonlara dikkat çekerek yükseliş hareketlerinden önce kaydedilen düzeltme hareketlerinin her boğa piyasasının bir parçası olduğunu söyledi.

On-chain analisti William Clemente, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımında, incelediği metriklere göre Bitcoin boğa piyasasının hala gitmesi gereken bir yol olduğunu söyleyerek yükselişlerin devam edeceği yönündeki beklentisini ifade etti.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar