X


SON DAKİKA: Çin’in Bitcoin Madenciliği ile İlgili İlk Regülasyonu Yayımlandı

17:28
25 Mayıs 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin Başbakan Yardımcısı tarafından yapılan Bitcoin ve Bitcoin madenciliğine yönelik regülasyon uyarısından sonra ilk resmi açıklama geldi.

Çin, Beklenen Kripto Para Regülasyonlarını Yayımladı

Colin Wu tarafından aktarılan bilgilere göre, Pekin’den gelen bu istek sonrasında ilk resmi açıklama İç Moğolistan bölgesinden geldi.

Çin’in 8 Maddelik Kripto Para Regülasyonları

İç Moğolistan Özerk Bölgesi Geliştirme ve Reform Komisyonu tarafından yayımlanan gönderide, Devlet Konseyi Finansal İstikrarı Geliştirme Komitesinin 51. toplantısına vurgu yapılarak Bitcoin madenciliği ve ticari BTC alım satımına karşı bir dizi koruma hedefleri belirlendiği belirtildi.

Şu an için Çince yayımlanan metnin içeriğine bakıldığında, bölgedeki Bitcoin madenciliğine yönelik sekiz önlem alınacağının belirtildiği ve bunun şu an kamuoyunun yorumlarına açık olduğu vurgulanıyor. 8 maddelik regülasyon hakkında yorum yapmak isteyenlerin 1 Haziran 2021 tarihine kadar gönderideki telefon veya e-posta üzerinden bunu yapabileceği vurgulanıyor.

Kripto para madencilerine yönelik sekiz önlemin ise özetle şunlar olduğu söylenebilir:

1- Endüstriyel tesisler veya veri merkezleri gibi büyük kurumların bundan sonra “Çin Halk Cumhuriyeti Enerji Tasarruf Yasası” ve ” Çin Halk Cumhuriyeti Elektrik Kanunu” kapsamındaki regülayonlara uyması gerektiği ve enerji tüketimini raporlaması gerektiği, buna uymayanların ilgili yasalarca cezalandırılacağı,

2-Büyük veri merkezleri, bulut işletim şirketleri ve diğer kurumlar “sanal para madenciliği” yapıyorsa, ilgili otoriteler bunların işlemlerini sonlandıracak. İç Moğolistan bölgesinde söz konusu kurumlara ayrıcalıklı bir elektrik ücreti sağlanıyor ve bunların Bitcoin veya kripto para madenciliği ile meşgul olmaması gerekiyor.

3-Telekomünikasyon veya internet şirketleri ve buna benzer şirketlerin sanal para madenciliği yaptığı tespit edilirse de yukarıda belirtildiği gibi ilgili otorite tarafından kapatılması ve indirimli elektrik tarifesinden yararlanamaması sağlanacak. Buna ek olarak telekomünikasyon şirketlerinin lisansları da ellerinden alınacak.

4- İnternet kafelerde veya buna benzer şirketlerde sanal para madenciliği yapıldığı tespit edildiğinde de şirketin işlemleri durdurulacak.

5- Sanal para madenciliği şirketlerinin, enerji kaynakları ile onay olmadan bağlantı kurması ve bunlardan enerji alması durumunda ise yasalara uygun şekilde ilerlenecek ve yasadışı elektrik hırsızlığı üzerinden işlem yapılacak.

6- Kurumların veya bireylerin kripto paralara kara para akladığı tespit edilirse, bu kişi veya kurumlar ilgili yetkililere rapor edilecek ve Çin Ceza Kanunu kapsamında yargılanacak.

7-Kurumların veya kişilerin sanal paraları kullanarak yasa dışı fonlama veya buna benzer girişimlerde bulunması tespit edilirse, ilgili kişi veya kurumlar yasadışı yollarla fon toplama ve bunu kapsayan yasalarca yargılanacak.

8- Yasa dışı sanal para madenciliği yaptığı tespit edilen kişiler veya bunlara yardım-yataklık edilen kişiler ilgili kara listeye alınacak olup bunların hepsi disiplin soruşturması için ilgili birimlere aktarılacak.

İlgili metin şu an için sadece Çince yayımlandı ve ilerleyen saatlerde özellikle yoruma açık konularla maddelerin netlik kazanması beklenmekte. 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar