X


Solana (SOL) Rekor Seviyeyi Hedefliyor! Güncel Fiyat Alım Fırsatı Mı?

Solana (SOL) ağının kapasitesini biliyor musunuz? Yeni ATH gelebilir mi?
22:03
17 Eylül 2021

Ağ kesintileri ve güvenlik endişeleri Solana (SOL) fiyatının ciddi miktarda düşmesine sebep oldu. Öncelikle Solana (SOL) ağının ne kadar yoğun çalıştığını bilmemiz gerekiyor. Yaklaşık 1 yıl gibi bir sürede Solana ağında 25 milyarı aşkın işlem yapıldı. Bu işlem sayısıyla akıllı sözleşme ağları arasında Solana (SOL) birinci sırada bulunuyor. Ethereum ise bu sıralamada sadece üçüncü, yani tüm ağlardan daha fazla işlem hacmine sahip bir yapıyı ele alıyoruz.

Solana (SOL) Ağ Hacmi

Mart 2020 tarihinden geçtiğimiz aya kadar Solana (SOL) ağında toplam 25 milyar işlem gerçekleştirildi. Üstelik Aralık ayındaki kesintileri saymazsak ağda ciddi problemler görülmedi. Tron en fazla işlem gerçekleştirilen ikinci ağ ve Solana (SOL)’nın sadece 10/1’i kadar yani 2,35 milyar işleme ev sahipliği yaptı. Ethereum 1,25 ve Binance Smart Chain sistemlerinde 1,08 milyar işlem gerçekleştirildi.

Tüm rakiplerini toplayıp Solana (SOL) ile karşılaştırdığımızda şaşırtıcı bir tablo çıkıyor. Solana (SOL) rakiplerinin toplam işlem sayısının en az 5-6 katı kadar daha fazla işleme ev sahipliği yaptı. Üstelik tüm rakiplerinin şimdiye kadar ki işlem sayısına göre bu rakam çıkıyor. Ethereum 6 ve Tron 3 yılı aşkın süredir hizmet veriyor. Solana (SOL) ise sadece 18 aylık bir geçmişe sahip, peki bunları neden bilmemiz gerekiyor. Teknik aksaklıklar yaşanan Solana (SOL) ağının ne kadar genç ve güçlü olduğunu görebilmemiz için bu veriler son derece önemli, NFT ve DeFi alanında artan talep elbette bu büyümeyi ciddi anlamda destekledi. Ayrıca Ethereum’un yüksek işlem ücretlerini de eklemek gerekiyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Solana (SOL) 250 Dolar Olacak Mı?

Öncelikle yaşanan sorunun fiyat düşüşünde ana sebep olduğunu biliyoruz. Sorunun kaynağı tespit edildi mi? Elbette, sorun ağda çalışan merkezsiz uygulama Raydium ve şimdilik problem ortadan kalkmış görünüyor. Solana (SOL) ağı bu kadar güçlü iken nasıl çöktü? Saniyede 400.000 işlem evet ağda bu denli yoğun işlem hacmi oluştu ve Solana (SOL) bunu taşıyamadı. Polkadot (DOT) ağının toplam işlem sayısı (şimdiye kadar) 4,6 milyon ve Solana (SOL) ağını yıkan talep saniyede 400.000 yani Solana’nın haklı gerekçeleri var gibi görünüyor.

Solana (SOL) halen yükseliş trendini koruyor. Fiyat 135 doların altına kalıcı olmadığı sürece oluşan boğa bayrağı 250 dolar zirve hedefliyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar