Silahlı Soyguncular Bitcoin ATM’sini Soydu!

İki soyguncu gündüz vaktinde bir Bitcoin ATM'sini soydu!
13:00
25 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) ve genel olarak kripto para birimlerinin hem popülerlikleri hem de değerleri ciddi bir artış yaşadı ve yaşamaya da devam ediyor. İnsanların kripto paralara erişimlerinin kolaylaştırılması için dünyanın dört bir yanında hizmete sokulan Bitcoin ATM‘lerinin başı ise soyguncularla dertte.

İçerik Rehberi

Bitcoin ATM Soygunu!

Normal banka ATM’lerine göre çok daha korunaksız yerlerde, küçük marketlerde ve tenha sokaklarda bile bulunan Bitcoin ATM’leri, son zamanlarda soyguncuların en popüler hedeflerinden birisi haline geldi. ABD, Philadephia içerisinde gerçekleşen son olayda da bir Bitcoin ATM’sinin içerisindeki paranın iki soyguncu tarafından çalındığını görüyoruz.

Hırsızlar güpegündüz yaptıkları soygunda makineyi levye tarzı demirlerle zorlayıp makinenin içerisindeki nakit para kasasına ulaşmayı başarıyorlar. Çok hızlı gerçekleşen eylemde para kutusunu alan soyguncular aynı hızda bütün kameralara gözükerek marketten çıkıyorlar.

ATM cihazının Bitbox firmasına ait olduğu belirlense de, şu an için ne kadar paranın çalındığı bilinmiyor. Philadelphia polisi ise konu hakkında bilgiye sahip olan kişilerin kendilerine tamamen gizli bir şekilde ihbarda bulunabileceğini belirtti. İlgili video direkt olarak Philadelphia polisinin kanalı tarafından YouTube üzerinde yayınlandı ve suçluların her yerde arandığı belirtiliyor.

Bitcoin ATM’leri böyle durumlara maruz kalabilmelerinin yanı sıra, regülatörlerin tepkileri yüzünden de zor günler yaşıyorlar. Bazı ATM’lerin KYC şartları konusunda yeterli olmadığını düşünen finansal regülatörler, bunların kara para aklamak için kullanıldığını vurgulamakta. Buna rağmen Bitcoin ATM’lerinin kripto paraları normalleştirdiğini iddia edenler de mevcut.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar