X


Sıcak Savaş: Dünyanın En Büyük Hisse Endeksleri Çakıldı: Bitcoin’deki Düşüşün Sebebi Ne?

Dünyanın en büyük hisse endeksleri çakıldı: Bu durum kripto para piyasasını da etkiledi. Bitcoin saatler içerisinde 300 dolarlık bir değer kaybı yaşadı.
22:00
11 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin ve kripto para piyasası 11 Ekim itibariyle sessizliğini bozdu. Bitcoin uzun bir süredir 6.400 ila 6.800 dolar bandında mekik dokuyordu. Ancak 11 Ekim’de gece saatlerinde başlayan düşüşle birlikte kripto para piyasası son bir ayda elde ettiği kazanımları tek seferde sildi.

Bitcoin yaklaşık bir saat içerisinde 200 dolardan fazla değer kaybetti. Öyle ki 10 Ekim’de 6.500 doların üzerinde seyreden Bitcoin sadece birkaç saat içerisinde 300 dolarlık değer kaybı yaşadı. Kripto para piyasasının büyük bir çoğunluğu düşüşlerden nasibini aldı.

Bitcoin son birkaç haftadır stabil bir görünüm çiziyordu. Hatta bu durum Bitcoin ETF’lerinin kabul edilmesine yönelik olumlu bir işaretti. Belki de kripto para piyasasının yeni bir boğa sezonuna hazırlandığı şu süreçte ne oldu da Bitcoin yaklaşık 3 haftalık bir aranın ardından 6.300 dolar bandının altına geriledi?

Bitcoin madenciliği

Bu durumun öncelikli sebeplerinden biri Bitcoin madenciliğinin içinde bulunduğu ekonomik kriz olabilir. Bitcoin’in fiyatının yükselmesiyle birlikte ağdaki madenci sayısı ve madencilik rekabeti de bir hayli artmıştı. Ancak Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesinden bir hayli uzakta ve bu durum madencilerin zor günler geçirmesine neden oluyor. Geçtiğimiz hafta Bitcoin ağındaki hash gücü artarken madencilik ödülü azaldı. Philip Nunn Twitter üzerinden şu paylaşımda bulundu:

2018 yılının Haziran ayı itibariyle Bitcoin ağındaki madencilik faaliyetlerinin %80’inden fazlasını 6 havuz karşılıyor. Bu madencilik havuzlarının 5 tanesi ise Çinli kurum ve kuruluşların kontrolünde. Bu durum oldukça endişe verici. Bu bir tehdit olarak algılanmalı. Çin Bitcoin’i kontrol ediyor.

Bitfinex- Tether ilişkisi

Dünyanın en popüler kripto para borsalarından biri olan Bitfinex, Tether üzerinden kripto para piyasasını manipüle etmekle suçlanıyordu. Bitfinex, sürpriz bir şekilde geçici olarak itibari para birimleriyle yatırma işlemlerini durdurduğunu açıkladı. Bu durumun nedeni henüz net olarak bilinmiyor ancak sorun Bitfinex’in Tether rezervini tuttuğu bankada değişikliğe gitmesinden kaynaklanıyor olabilir. Bitfinex batmak üzere olan Noble Bank yerine artık ABD doları rezervini HSBC’de tutacak.

ABD piyasaları çöküşe geçti

Bitcoin başlangıçta geleneksel finansal sisteme bir alternatif, bir rakip olarak görülüyordu. Ancak varılan neticede geleneksel piyasalardaki sert düşüşlerin kripto para piyasasını da etkilediğine şahit oluyoruz. En azından durum şimdilik öyle görünüyor. Dünyanın en büyük endeksleri S&P 50, Dow Jones ve Nasdaq 10 Ekim’de yaklaşık 4 aylık bir sürenin ardından deyim yerindeyse çakıldı. Böylesine ciddi bir durum finans dünyasına yönelik korkuları yeniden gündeme getirdi. Türk kripto para yatırımcıların severek takip ettiği Erkan ÖZ konuya ilişkin düşüncelerini Twitter hesabı üzerinden dile getirdi:

Kaynak: Cryptodaily.co.uk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar