X


Sıcak Gelişme: Rusya Merkez Bankası Kripto Paralar Hakkında Korkutan Adımı Attı

Rusya Merkez Bankası, kripto paralar hakkında önemli bir teklifte bulundu.
15:11
20 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Medyaya yansıyan son bilgilere göre Rusya Merkez Bankası, kripto para birimlerinin ülke sınırları içerisinde tamamen yasaklanmasını tavsiye etti. Ülkenin merkez bankası perşembe günü yayınlanan bir raporda, Rusya’nın kripto para birimlerini yasaklaması gerektiğini aktardı.

Kripto Para Birimleri: Eğilimler, Riskler, Önlemler

Söz konusu rapor, Rusya Merkez Bankası Finansal İstikrar Departmanı Direktörü Elizaveta Danilova ile çevrimiçi bir basın toplantısında sunuldu. Raporda kripto para birimlerinin volatil olduğunu ve dolandırıcılık gibi yasa dışı faaliyetlerde yaygın olarak kullanıldığı belirtildi.

Rapora göre insanlara paralarını ulusal ekonomiden çekmeleri için bir çıkış yolu sunarak onu baltalama ve düzenleyicinin optimal para politikalarını sürdürme işini zorlaştırma riski bulunuyor. Bu nedenle banka Rusya’nın ülkedeki kripto ile ilgili faaliyetleri etkin bir şekilde yasaklayan yeni yasalara ve düzenlemelere ihtiyacı olduğunu öne sürdü. Özellikle kripto para birimi ihracı ve Rusya’daki dolaşımın organizasyonu yasaklanmalıdır. Yasak, borsalar, tezgah üstü ticaret masaları ve eşler arası platformlar için geçerli olmalıdır.

Raporda ödemeler için kripto kullanımına ilişkin mevcut bir yasak güçlendirilmeli ve Rus bireyler işletmeler tarafından mal, hizmet ve emek satın alma veya satma cezaları getirilmesi gerektiği kaleme alındı. Rus kurumsal yatırımcıların kripto varlıklara yatırım yapmasına izin verilmemeli ve kripto para işlemleri için hiçbir Rus finans kuruluşu veya altyapısı kullanılmamalıdır.

Rusya Merkez Bankası’nın Stratejisi

Rusya Merkez Bankası, yatırım fonlarının kripto para birimlerine yatırım yapmasını zaten yasakladı. Son birkaç yılda Rusya’da gelişen ve hatta ülkenin parlamentosundan bazı onaylar alan kripto para madenciliği de ateş altına atıldı.

Raporda Rusya Federasyonu’nun optimal çözüm olarak kripto madenciliğini yasaklaması tavsiye edildi. Bununla birlikte merkez bankası kripto para birimi işlemlerini izlemeyi ve kullanıcı işlemleri hakkında bilgi akışı sağlamayı planlıyor. Düzenleyici, gelecekte bankacılık altyapısını güçlendirmenin yanı sıra Rusya Merkez Bankası tarafından çıkartılacak olan bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan dijital rublenin Rus vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacağına inanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar