reklamı kapat

“Büyülü Blockchain Kelimesinin” Suistimal Edilmesine Karşı Önlem

15:15
24 Ocak 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar
Birleşik Devletler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz günlerde; Birleşik Devletlerde bulunan ve isimlerini “blockchain” içeren bir isimle değiştiren şirketlerin, düzenleyiciler tarafından yapılacak daha detaylı incelemelere maruz kalabileceklerini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Menkul Kıymetler Düzenleme Enstitüsü’ne konuşan SEC başkanı Jay Clayton, blockchain teknolojisi hakkında küçük ama isabetli yorumlar yaptı. Clayton özellikle, şirketlerin isimlerine “blockchain” kelimesini eklemeleriyle ilgili gelişen duruma değindi. Ayrıca Clayton şirketlerin bu eylemle, müşterilerin algısını olumlu yöne çekmeyi hedeflediklerine işaret etti.

Birleşik Devletler’de faaliyet gösteren şirketler başta olmak üzere tüm dünyadan bir çok şirketin uzunca bir zamandır, resmi isimlerine “blockchain” kelimesini eklediğine yönelik haberlerle karşılaşıyoruz. Bu eylem; ismine blockchain kelimesi eklenen şirketin hisselerinin çarpıcı bir şekilde değer kazanmasına ve artan halk ilgisinden dolayı şirketin kısa vadede kâr elde etmesine neden oluyor.

Örneğin önceleri “Long Island Buzlu Çay A.Ş.” olarak bilinen bir meşrubat şirketi; ismini “Long Islan Blockchain A.Ş.” olarak değiştirerek, Nasdaq borsasından düşmekten kurtulmayı başardı.

Öte yandan “Blockchain” kelimesini ismine ekleyen şirketlerin, gerçekte teknolojiyle nasıl etkileşimde oldukları oldukça şüpheli bir konu. Clayton, isminde blockchain kelimesi olan şirketlerden, teknolojiye ilişkin hangi boyutlarda uygulamalar beklendiği konusuna ilişkin şu açıklamaları yaptı:

“Bu kesimdeki herhangi bir insanın; dağıtımlı defterin ya da blockchain teknolojisinin ticarileştirilmesi sürecine ilişkin geçmiş performans kaydı bulunmayan bir halka açık şirketin kabul edilebilir olduğunu düşünmesinden endişe ediyorum. Blockchain faaliyetleriyle amatörce uğraşmaya başlıyorlar, isimlerini ‘Blockchain-R-Us’ gibi bir isimle değiştiriyorlar ve derhal hisse sunmaya başlıyorlar. Üstelik yatırımcılara karşı yeterli şeffaflığı sağlamıyor, değişiklerden ve risklerden bahsetmiyorlar.”

Bu hafta Birleşik Krallık merkezli bir telekomünikasyon yatırım grubu Stapleton Capital, ismini “Blockchain Worldwide” olarak değiştirerek bu akıma katıldı. Daha sonra şirketin hisse senetleri, kısa sürede %130 oranında keskin bir artış yaşadı. Üstelik bu ani artış aynı gün %45’oranında devam etti.

SEC, blockchain isminin dürüst bir şekilde kullanıldığını garanti etmek için gereken çalışmalara kısa zamanda başlayacağa benziyor.

Clayton bu konuyla ilgili son olarak şu ifadeleri kaydetti:

“SEC; işletme modellerini, ‘dağıtımlı defter teknolojisinin’ bilinen vaatleriyle dikkat çekmek için değiştiren halka açık şirketlerin açıklamalarını ve bu açıklamaların menkul kıymetler yasalarına, özellikle bir hisse sunma durumunda, uyup uymadığını yakından inceleyecektir.”

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER