f SEC'in Ethereum Vadeli İşlem ETF Başvurularını Onaylama İhtimali Artıyor › COINTURK

SEC’in Ethereum Vadeli İşlem ETF Başvurularını Onaylama İhtimali Artıyor

Özet

  • Wall Street Journal'a göre SEC, Ethereum vadeli borsa yatırım fonları (ETF) için birden fazla başvuruyu aynı anda onaylama olasılığını değerlendiriyor.

  • SEC, Bitcoin ve Ethereum vadeli işlem stratejilerini birleştiren çeşitli başvurularla dolup taşıyor ve firmalara başvurularını geri çekmeleri talimatı vermemiş durumda, bu da 2021'den farklı bir yaklaşımı işaret ediyor.

  • Valkyrie gibi firmalar, Ethereum vadeli işlem ETF'leri için başvurular yaparak bu alandaki rekabeti artırıyor. ETF onaylarının kripto endüstrisini nasıl etkilediği önemli bir soru olarak devam ediyor.

  • Piyasaya Etkisi: Pozitif
23:34
19 Ağustos 2023

Wall Street Journal’ın konuya hakim kaynaklara dayandırdığı habere göre Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ethereum vadeli borsa yatırım fonları (ETF) için aynı anda birden fazla başvuruyu onaylaması muhtemel gözüküyor.

16 Başvuru Onay İçin Bekliyor

Temmuz ayından bu yana düzenleyici kurum SEC, vadeli Bitcoin ve Ethereum stratejilerini birleştiren talepler de dahil olmak üzere çeşitli yatırım firmalarından gelen başvurularla dolup taştı. Şu ana kadar SEC, firmalara başvurularını geri çekmeleri talimatını vermedi. Bu durum firmalara benzer başvuruları geri çekmeleri talimatının verildiği 2021 yılına göre SEC tarafından gelebilecek farklı bir yanıta işaret ediyor.

Ethereum veya Bitcoin-ETH vadeli işlem ETF’leri için en az 16 başvuru düzenleyici onayı bekliyor. ETH, Ethereum blockchain ekosisteminin yerel token’ı ve merkezi olmayan ağ içinde işlem komisyonu için kullanılıyor. Bir kripto vadeli işlem ETF’si kripto vadeli işlem sözleşmelerinin performansını izler. Örneğin, doğrudan Bitcoin veya Ethereum’a yatırım yapmak yerine bir kripto vadeli işlem ETF’si bu dijital varlıkların fiyatına bağlı vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapar.

İçerik Rehberi

Ocak Ayına Kadar Yanıt Bekleniyor

Kripto vadeli işlemlerinin onaylanma ihtimalinin belirmesiyle birlikte SEC talepleri almaya devam ediyor. Bu haftanın başlarında, varlık yönetim firması Valkyrie, Bitcoin-Ethereum vadeli işlem stratejisini birleştiren önceki bir başvuruya ek olarak bir Ethereum vadeli işlem ETF’si için başvuruda bulundu. Valkyrie bu yarışta ilk sırada yer aldı ve BTC-ETH ETF başvurusu ekim ayı başında SEC tarafından onay alabilir.

ETF endüstrisinde ilk hamle avantajı her başvuru için geçerlidir. Morningstar’ın verilerine atıfta bulunan WSJ’ye göre, ProShares’in onayladığı ilk vadeli Bitcoin ETF’si, Ekim 2021’deki başlangıcından bu yana yönetim altındaki varlıklarda 1 milyar dolar toplarken, Valkyrie’nin birkaç gün sonra piyasaya sürülen benzer ürünü yönetim altındaki varlıklarda yaklaşık 28 milyon dolar topladı.

Kripto sektörünü etkileyen bir diğer önemli kararda SEC, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir spot Bitcoin ETF’sini onaylayıp onaylamayacağına henüz karar vermedi. Onay bekleyen şirketler arasında Fidelity ve BlackRock gibi Wall Street devleri de bulunuyor. Başvurunun zaman çizelgesine göre SEC’in nihai kararını vermek için ocak ayına kadar süresi var.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI