X

Sberbank Başkanı: Blockchain’in Benimsenmesi 10 Yıl Sürebilir

09:00
24 Aralık 2017
Okuma Süresi: 2 Dakika

Sberbank başkanı geçtiğimiz günlerde, blockchain teknolojisinin Rusya’da daha yaygın bir şekilde kullanılmasının on yıllık bir süreç içerisinde mümkün olabileceğini ifade etti.

Devlete ait haber ajansı TASS’a göre Sberbank yönetim kurulu başkanı Herman Gref geçtiğimiz günlerde, kurumun gelecek yıl içerisinde blockchain teknolojisine dayanan ürünler sunabileceğine işaret etti.

Ancak Sberbank başkanı Gref, blockchain teknolojisinin hâlihazırdaki durumundan daha yaygın bir şekilde kabul görmesinin daha uzun bir zaman alacağını da ifadelerine ekledi.

Gref konuyla ilgili olarak şu açıklamaları kaydetti:

“Eğer Rusya hakkında konuşursak blockchain ile ilgili uygulanan çok sayıda projenin olduğunu görürüz. Buna rağmen bunların hepsinin deneysel aşamada olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuyla ilgili oldukça fazla deneme yapıyoruz. Belki 2018 yılında daha geniş ölçekte bazı projeler uygulayabiliriz. Blockchain teknolojisi usta olduğumuz konulardan bir tanesi. Teknolojinin uygulama alanlarının sekiz ila on yıl içerisinde daha da genişleyeceğini tahmin ediyorum.”

Yapılan röportajda Gref, ethereum blockchain’inin ticari kullanımının gelecek bir ya da iki yıl içerisinde bitmeye başlayabileceğine de özellikle dikkatleri çekti. Bilindiği üzere Sberbank geçtiğimiz Ekim ayında Ethereum Alliance üyesi olmuştu.

Gref konuyla şu ifadeleri ekledi:

“Bu teknoloji ticari uygulama için henüz hazır bir halde değil. Hazır olması bir yıl kadar daha sürebilir, belki bir buçuk yıl ya da iki yıl da sürebilir. Daha sonra bunu kullanmaya başlayabiliriz.”

Herman Gref geçmişte blockchain teknolojisinin ticari amaçlarda kullanılmasıyla ilgili şimdiki tahmininden daha uzun bir süreçten bahsetmişti.

Bu yılın başlarında Gref, bankaların blockchain teknolojisini kullanmalarının yalnızca “2 ya da 2 buçuk yıl” içerisinde gerçekleşebileceğine işaret etmişti. Ayrıca Sberbank’ın da kendi blockchain uygulamaları üzerine çalışmaya başladığını bildirmişti.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar