X


Satoshi Dönemindeki Bitcoin’ler (BTC) Harekete Geçti, Bu Ne Anlama Geliyor?

Son 10 ayda ilk BTC’ler yeniden harekete geçti.
10:00
27 Ocak 2021

Ortaya çıkan son bilgilere göre lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) yaratıcıs olan Satoshi Nakamoto dönemine ait Bitcoin’lerin harekete geçtiği görülüyor. Elde edilen veriler o dönemde çıkarılmış 220 milyon dolar değerin BTC’nin hareket ettiğini gösteriyor.

Eski BTC’ler Harekete Geçti

Yapılan açıklamalara Kripto paraların tümü, o sırada aktif olan bir madencinin daha önce kullanılmamış blok ödüllerinden taşındı. Satoshi Nakamoto’nun ise gizemli bir şekilde ortadan kaybolduğu Aralık 2010’a kadar toplulukta aktif olduğu biliniyor.

Bitcoin.com’a göre hareketler birkaç izleme aracının yardımıyla tespit edildi. Hareketsiz BTC blok ödülleri, birkaç işlem ile diğer adreslere bölünmeden önce, içinde 1.000 BTC bulunan bir adreste konsolide edildi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Gizemli madenci ayrıca Bitcoin Cash (BCH) hard fork’u sırasında BCH’yi adreslere airdrop yaparak harcadı, ancak Bitcoin Satoshi Vision’i (BSV) oluşturan Bitcoin Cash hard fork’undan itibaren karşılık gelen Bitcoin SV’yi harcamadı.

Bitcoin’ler Coinbase’de Mi?

Blockchain araştırmacısı Issak Shvarts ise, fonların bir kısmının şu anda kripto borsası Coinbase’e ait olduğunu dile getirdi. Bu da gizemli Bitcoin madencisinin şu anda fonlarını sattığı şeklinde yorumlanıyor.

Bunlara ek olarak fonlar benzer şekilde hareket ettiği için bu işlemlerin arkasında tek bir kişinin olduğu düşünülüyor ve son 19 aydır bu şekilde birden fazla işlem gerçekleştiğinden bahsediliyor.

Kaybolan Bitcoin’ler

Bazı araştırmacılar ilk dönemde çıkarılan Bitcoin’lerin bir kısmının kaybolmuş olabileceğini düşünüyor. Çünkü o dönemde elde edilen BTC’lerin sahipleri anahtalarını kaybetmiş olabilir. Bu da bir miktar BTC’nin bundan sonra hiçbir işleme tabii olmayacağını gösteriyor.

Ancak şu an için ne kadar BT’nin böyle bir konumda olduğu tam olarak bilinmiyor.

Harekete geçen BTC’lerin ise yüksek fiyatlarla satılmak için borsalara gönderilmiş olabileceği düşünülüyor. Dolayısıyla günümüzde yaşanan büyük düşüşün bir sebebi de ilk dönemde çıkarılan ve son 10 aydır harekete geçen BTC’ler olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar