reklamı kapat

Salgın ve Kriz Kriptoları Kadınlar İçin Çekici Hale Getirdi

Ortaya çıkan son verilere göre kripto para alanındaki kadın kullanıcı sayısında büyük bir patlama yaşanıyor.
09:00
2 Mayıs 2020

CoinMarketCap’in yayınladığı bir rapora göre, 2020 yılının ilk çeyreğinde kripto para kullanan kadın kullanıcıların sayısında %43.24 büyüme yaşandı. Araştırmaya göre 2019 yılının son çeyreğinde bu büyüme %15 seviyesindeydi. Dolayısıyla kadın kullanıcı sayısında adeta bir patlama yaşandığını ifade edebiliriz.

Öte yandan rapora göre 18-24 yaş arasındaki kadın kullanıcı sayısı %64,  Amerika ve Avrupa kıtasındaki kadın kripto para kullanıcı sayısı %50’nin üzerinde ve Latin Amerika, Avrupa ve Asya‘daki bazı ülkelerde ise ortalama %80’den fazla büyüme yaşandı.

Bunların yanında piyasanın önemli isimlerinden Tim Draper’da geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada Bitcoin’in kadınlar sayesinde 250.000 dolara çıkacağını ifade etmişti.

Büyüme Lideri: Yunanistan

Kadın kripto para kullanıcı açısından Latin Amerika’da %98.23 ile Arjantin başı çekiyor. Arjantin’den sonra %82.03 ile Kolombiya ve %80.23 ile Venezuela geliyor.

Bunun yanında Yunanistan %163.27’lik büyüme ile Avrupa’da muhtemelen dün dünyada başı çekiyor. Kadın kripto para kullanıcı sayısındaki bu büyüme oranını %125.09 ile Romanya, %89.95 ile Portekiz, %86.68 ile Ukrayna ve %.85,6 ile Çekya izliyor.

Öte yandan Asya’da sadece Endonezya %88.92’nin üzerinde bir büyüme kaydetti. Avrupa genel olarak 2020 yılının ilk çeyreğinde %58.55 ile kadın kullanıcılar arasında büyüme oranına öncülük ediyor ve bunu %50,59 ile Amerika takip ediyor. Afrika’da ise yalnızca %17.99’luk bir büyüme görülüyor. Diğer kıtalarla karşılaştırıldığında bu oranın oldukça düşük olduğu göze çarpıyor.

Kadınların İlgisinin Sebebi Ne?

Aslında kadınların geleneksel ekonomik sistemdeki yeri göz önüne alındığında, kripto alanındaki kadın sayısının da erkeklere oranla daha düşük olması çok da şaşırtıcı değil. Çünkü geleneksel çalışma sisteminde bile kadınlar henüz yeni yeni kendilerini kabul ettirmişken, yeni bir alan olan kripto ekosisteminde de “küresel koşullar gereği” öncelikle erkek hakimiyetinin olması daha sonra kadın sayısının artması oldukça doğal.

Bununla birlikte kötüye giden ekonomik koşullarda erkekler kadar kadınlar da hem kendi hem aile ekonomilerini düşünüyor ve bu konuda kurtarıcı adımlar atmaya çalışıyor. Görünüşe göre 2020 yılında yaşanan olumsuz olaylar kripto para birimlerini kadınlar için daha da çekici hale getirdi. Dolayısıyla kadınlar da hem fırsatları kaçırmamak hem de ekonomilerini korumak için kripto paralara artan bir ilgiyle yaklaşıyor.

Öte yandan benim asıl ilgimi çeken ise Amerika, Fransa, Almanya ya da İngiltere gibi büyük ülkelerde değil de nispeten daha küçük ülkelerde kadın kullanıcı sayısında artış yaşanmış olması. Sanki kadınlar büyük ülkelerden gelebilecek bir tehdide ya da bir ambargoya karşı önlem alıyorlar. Çünkü salgın döneminin her şeyi değiştirdiği ve ülkelerin psikolojik olarak nasıl davranacaklarını kestirilemediği bir dönemden geçiyoruz. Dolayısıyla kadınlar oluşabilecek bir krizi şimdiden fırsata çevirmek istiyor olabilir.

Ayrıca Türkiye’de de kriptolar ve Blockchain teknolojisi ile ilgilenen kadın saysının günden güne arttığını görüyoruz. Benim de bir üyesi olduğum Istanbul Blockchain Women topluluğu her geçen gün yeni üyelerle büyüyor. Ayrıca yine kripto para alanında faaliyet gösteren CryptoWomen Turkey grubu da günden güne hem faaliyetleri hem üyeleriyle kendisini geliştiriyor. Dolayısıyla hem dünyada hem Türkiye’de kriptoların ve faydalarının farkında olan kadın sayısı günden güne artıyor. Hatta bu artış geleneksel sistemdeki kadın sayısının artış hızından çok daha hızlı gerçekleşiyor…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.