X


Rusya’da Blockchain Tartışmaları Yeniden Alevlendi

13:06
26 Aralık 2015
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Rusya İnternet Gelişim Enstitüsü, Vladimir Putin’e ülkenin Blockchain’e karşı tutumunun değişmesi gerektiğini dile getiren bir rapor sundu.

Rus haber sitelerine göre Enstitü; kitle fonlaması, serbest iş yapanlar ve vergi ödemeleri gibi konularda kripto paraların ve blockchain’in getireceği yeniliklere büyük ilgi gösteriyor. Enstitünün hazırladığı konularla ilgili etkinlik takvimini gösteren yol haritası ve kripto para düzenlemelerinde yapılan değişiklikler onaylanmak üzere Putin’e sunuldu.

Vergi ödemelerinden “Ulusal Ödeme Sistemi” ve “Kara Para Aklama” yasalarında yapılmak istenen değişikliklerin ağırlıkta olduğu raporda bahsediliyor. Blockchain’le yapılacak ödemelere mahkeme cezalarının ve iş kredilerinin ödenmesinin de dahil olduğu ve ödemelerin kimlik bilgileri olmadan yapılabileceği ifade ediliyor.

Rapora göre girişimciler ve serbest çalışanlar için sistemin uygun hale getirilmesi ve İnternet üzerinden servis sağlayan serbest çalışanların kimliklerinin tanımlanması gerekiyor. Vergi toplayanlar için basitleştirilmiş bir yolun bulunması gerektiğini vurgulayan çalışma, şimdiki sistemde serbest çalışanlardan vergi toplamanın zorluğuna dikkat çekiyor.

Kripto para kullananlar sayesinde giderek yaygınlaşan kitle fonlamasının ülkenin yasaları sebebiyle zor olmasına değinilen raporda bu durumun yarattığı olumsuzluklardan örnekler veriliyor. Şu anki yasaların ekonomiyi aksattığı belirtilerek bu durumun bir an önce değişmesi gerektiği vurgulanıyor.

Rusya’da hükümet yetkilileri blockchain için negatif tutum sergilemeye devam etse de Sberbank başta olmak üzere ülkedeki birçok bankanın blockchain’e yakından ilgili olduğu biliniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER