reklamı kapat
  • BTC  :  35.425,54 ₺
  • ETH  :  2.262,93 ₺
  • BCH  :  4.093,65 ₺
  • XRP  :  2,77 ₺
  • BTC 35.425,54
  • ETH 2.262,93
  • BCH 4.093,65

Rus Bankası Sberbank Başkanı: Bitcoin Hayatlarımızın Bir Gerçeği

24 Kasım 2017
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Bitcoin ve çeşitli altcoinler Rusya’da oldukça çalkantılı ve zor zamanlar geçirdiler. Devletin kripto paralara olan bakış açısını sürekli değiştirmesinin bu durumda büyük payı olduğu belirtildi.

Rusya geçtiğimiz ay içerisinde; kendi otoritelerince düzenlenecek, kendilerine ait ilk kripto parayı tedavüle çıkaracaklarını duyurdu. “Cryptoruble”nin madenciliği yapılamayacak ancak insanlar Rus rubleleriyle bu sanal parayı alıp satabilecekler.

Bu duyurudan yalnızca birkaç hafta sonrasında Rusya iletişim bakanı Nikolay Nikiforov, Bitcoin işlemlerinin ülkede asla hukuksal bir çerçevede değerlendirilemeyeceğini yeniden ifade etti.

Rusların açıklamaları

Bütün bunlara rağmen Bitcoin’e ve kripto paralara yönelik ülkede halen büyümekte olan bir ilgiden bahsedebiliriz. Bankaların ve finansal kuruluşların başındaki isimlerin bu konuyla ilgili yaptıkları ilgi çekici açıklamalar bu düşünceyi doğrular nitelikte.

Rusya devlet bankası Sberbank’ın başkanı German Gref, Bitcoin ve kripto paraların geniş kitlelerce kabul edildikleri gerçeğinin göz ardı edilemez olduğuna inandığını şu ifadelerle dile getirdi:

“Sanal paralar Blockchain teknolojisinin doğal bir ürünüdür. Bunları yasaklayabiliriz ya da bunlara kucak açabiliriz. İnsanlara, bu paralara bulaşmamalarını söylemek adeta bir moda haline geldi. Ancak bu paralar hayatlarımızın bir gerçeği.”

Sokakta bulunan herhangi bir vatandaş Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinleri alenen satın alıp satabiliyorken çoğu finansal kuruluş ve devlet sanal paralara halen temkinli yaklaşıyor.

Gref aynı zamanda kripto paralara yönelik kayıtsızlığın yavaşça değiştiğine inandığını şu sözlerle ifade etti:

“Korumacılık devletin yalnızca ilk tepkisidir. Bununla birlikte kripto paralara müdahale etmeye yeltenen finansal kuruluşlar ve devletler, en sonunda kripto paralara ekonomi dahilinde bir yer bulacaklardır.”

Cryptoruble bir şeyleri değiştirebilir

Rusya devletinin tamamen kendisine ait ilk sanal para birimini tedavüle çıkarmaya niyetlenmesi küresel kuruluşların, Blockchain teknolojisinin yalnızca farkında olmadığını ispatlıyor. Ancak kripto paralar devletleri ve bankaları gölgede bırakıyor ve bu da otoriterin sanal paralara neden sürekli karşı çıktıklarını açıklayan en büyük nedenlerden birisi olarak biliniyor.

Ayrıca Rusya devleti Cryptoruble’lerin satışından yapılan kârı vergilendirecek. Ancak kripto paraları vergilendirerek onlardan kâr elde etmek neredeyse imkansız. Bu durum sanal paraların çeşitli ülkelerde hukuki bir hale getirilmelerindeki en büyük sorun olarak biliniyor.

Kaynak: Cointelegraph

loading...