X

Ripple (XRP) Kripto Para Düzenlemeleri İçin Harekete Geçti!

Şirket samimi mi, yoksa sadece kendini mi kurtarmak istiyor?
22:28
16 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Amerika’daki kripto para düzenlemeleri uzun süredir gündemdeki yerini koruyor. Düzenleyici çerçevenin önemi bazı sektör oyuncularını harekete geçirdi. Ripple bu noktada düzenleyicilere yardımcı olmak istiyor.

Ripple ve Kripto Düzenlemeleri

San Francisco merkezli blockchain şirketi Ripple, ABD’deki kripto para birimlerini düzenleme vizyonunu ortaya koydu ve “net iletişim ve iş birliği” konusunda fikirlerini açıkladı. Bu açıklama Ağustos ayı sonlarında ABD Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilen iki taraflı bir yasa tasarısı olan İnovasyon Engellerini Kaldırma Yasası‘ndan bahsediyor. Mevzuatın amacı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu için ortak bir kripto para birimi çalışma grubu oluşturmaktır.

Ripple ayrıca ABD’deki geleneksel pazarları yöneten mevcut düzenlemelerin kripto para birimlerine uygulanabileceğine inanıyor. Ancak, yeni teknolojilere uygun olmaları için uyarlanmaları gerekir:

Kripto para birimlerine özgü bazı benzersiz özellikleri hesaba katacak şekilde uyarlanan çerçevenin, yenilikçilerin aradığı netliği ve tüketicilerin hak ettiği pazar korumalarını sağlayabileceğine inanıyoruz”.

Son olarak blockchain teknoloji sağlayıcısı, kripto odaklı girişimlerin token satışlarına getirilen kısıtlamaları da ele alıyor. Yeni girişimlerin en azından belirli bir aralık için token satabilmesine izin istiyor. Ripple bunu uzun bir süre yaptı ve SEC ile başı bu yüzden belaya girdi. Kitlesel fonlamanın farklı bir versiyonu olan token satışları, girişimlerin geniş bir topluluk tarafından mali olarak desteklenmesini sağlıyor. Ancak istismara açık bir alan olduğu için SEC bu konuda sert tavrını koruyor.

SEC, Kararlı Görünüyor

Ripple her ne kadar kendini aklamak için bazı önerilerde bulunsa da düzenleyici kurumlar yatırımcıları korumak için net bir tavır takınıyor. ABD yıllardır ihmal ettiği kripto regülasyonlarını kısa süre içinde ve sağlam bir çerçeve kapsamında yürürlüğe koymak istiyor. Bu düzenlemelerin başında da menkul kıymet statüsünde sayılabilecek token satışları geliyor. Her bir tokeni hisse gibi lanse ederek satan girişimlerin hepsi Ripple gibi büyümedi. Bunların önemli bir kısmı yatırımcılarını mağdur etmeyi seçti.

XRP satışlarıyla Ripple Labs’ın fonlanmış olması ve başarısı bunu elbette doğru yapmıyor. Son olarak Coinbase kendi borç verme hizmeti için SEC’e danışmış ve şiddetli bir tokat yemişti. Düzenleyiciler bankalar ve kripto para borsaları arasındaki ayrımı korumak istiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar