Ripple ve SEC Davasında Çıkar Çatışması İddiaları!

Elde edilen son bilgilere göre Ripple (XRP) ve SEC arasındaki davada çıkar çatışması sebebi ile sorunlar yaşanıyor. 
14:32
13 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto topluluğundaki birçok kişi, kripto para birimleri ve devlet çalışanlarının dahil olduğu önemli çıkar çatışmaları olduğuna inanıyor. Bu durum SEC ve Ripple Labs davasında da önemli bir konu haline geldi.

Özellikle XRP topluluğu üyeleri, SEC’ten önemli isimlerin Ethereum ekosistemiyle bağlantıları olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte Oversight Whistleblowers & Research,  SEC’e dava açacağını ve ajansı Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasasına (FOIA) uymaya zorlayacağını duyurdu.

SEC-Ripple Davasında Çıkar Çatışması

Konuyla ilgili paylaşılan raporda öncelikle SEC’in Kurumsal Finansman Bölümü eski Direktörü William Hinman dikkat çekiyor. Ayrıca bu noktada Hinman’ın  daha önce Simpson Thacher & Bartlett LLP’nin ortağı olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Yapılan açıklamalarda, Hinman’ın SEC’deyken Simpson Thacher’dan milyonlarca dolar almaya devam ettiği bildirildi.

Raporda konuyla ilgili olarak ise “Simpson Thacher, Enterprise Etherum kullanımını yönlendirmeyi amaçlayan bir endüstri kuruluşu olan Ethereum Alliance kuruluşunun bir üyesidir. SEC yetkilisi olarak resmi sıfatıyla Haziran 2018’de yaptığı bir konuşmada Hinman, Ethereum’un bir menkul kıymet olmadığını ilan etti. Açıklamasından sonra ETH’nin değeri önemli ölçüde arttı.” sözleri kullanılıyor.

Jay Clayton İle İlgili İddialar

Raporda ayrıca eski SEC Başkanı Jay Clayton’ın da adı geçiyor ve bir çıkar çatışmasından söz ediliyor:

 SEC’den ayrıldıktan kısa bir süre sonra Clayton, yalnızca Bitcoin ve Ethereum‘a odaklanan bir kripto para hedge fonu olan One River Asset Management’a katıldı.

Buna ek olarak davada, SEC Uygulama Bölümü lideri ve Ripple Labs’a dava açan Marc Berger’in de aynı hukuk firması için SEC’den ayrıldığı belirtiliyor.

Öte yandan Empower Oversight’a göre, SEC sekiz FOIA talebinden altısını yerine getiremedi. Ayrıca SEC, verdikleri yanıtta hiçbir bilgi kaydına sahip olmadıklarını iddia etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar