reklamı kapat

Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ripple (XRP) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
09:00
25 Mart 2019
  • Barış B.Barış B.

Haftaya 0,322$ seviyesinden başlangıç yapan Ripple, hafta kapanışını 0,311$ seviyesinden yaparak %3,5 değer kaybetti.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Ripple’ın dolar paritesindeki uzun vade görünümünde bu hafta da bir değişiklik olmadı. A trendini bozmayı müteakip başlayan yatay hareketin bu hafta da sürdüğünü söyleyebiliriz. Ancak bu haftaki değer kaybıyla birlikte T1 trendine iyice yaklaşıldığını görüyoruz. Grafiğin hacim tarafında zayıf seyir halen devam ediyor. Son düşüşle birlikte RSI indikatörü de yönü aşağı çevirmiş durumda.

Grafiğin yakın planında; önceki haftadan itibaren takibe aldığımız T2 yükselen trendinin bu hafta aşağı yönlü kırıldığını görüyoruz. Bu kırılımla birlikte T2 trendini takipten çıkarmak uygun olacaktır.

XRP/BTC paritesinde, geçtiğimiz hafta D1 trendine temas edildikten sonra başlayan düşüş, bu hafta da devam etmiş. Çarşamba günü Y3(7800Sat) seviyesi destek olarak test edilmiş ve fitil boyları uzun bir bar oluşmuş. Perşembe günü BTC tarafındaki baskıyla birlikte XRP/BTC fiyatı Y3(7800Sat) seviyesini aşağı yönlü kırmış. Bu seviye üzerindeki iki günlük yatay hareketin ardından, pazar günü satışların arttığını görüyoruz.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ripple, BTC bazlı fiyatında düşüş trendine devam ederken, dolar bazlı fiyatında yukarı veya aşağı yönlü bir trend oluşturmamakta ısrarını sürdürüyor. Tabi bu durum XRP yatırımcısını diken üzerinde tutuyor. Peki, Ripple’ı önümüzdeki günlerde ne gibi durumlar bekliyor?

Ripple, USD bazlı fiyatında yatay bantta kalmayı başarsa da, BTC bazında değer kaybetmeye devam ediyor. Bu durumun XRP açısından olumsuz olduğu aşikar. Çünkü Bitcoin 4000$ seviyesinden düşüşe başladığını varsayarsak, XRP fiyatı dolar bazında seri bir şeklide değer kaybetmeye başlayacaktır. XRP/BTC de düşüş trendini devam ettirirse, XRP/USD’nin değer kaybı daha da derinleşecektir. Dolayısı ile Bitcoin ne kadar yukarı hareket etse de XRP/BTC mevcut durum için fiyatı baskılamaya devam edecektir.

Teknik görünüme gelirsek: XRP/BTC grafiğindeki düşüş trendini D1 ile takip ediyorduk. Bununla birlikte bu hafta Y3(7800Sat) seviyesinin aşağı kırılması, tabloyu bir tık daha olumsuz hale getirdi. Fiyatın Y3(7800Sat) seviyesinin altında kalmasıyla birlikte, T1 ve Y4(6900Sat) desteğinin yolu da açılmış oldu. Önümüzdeki hafta içerisinde XRP fiyatı yeniden Y3(7800Sat) seviyesinin üzerinde kapanış yapabilirse bir süre rahatlayabileceğini düşünüyorum. Ayrıca, Y3(7800Sat) seviyesinin üzerinde D1 trendinin yeniden test edilme ihtimali de olacaktır. Dolar bazlı hareketlerde ise T1 trendi önemli destek bölgemizi oluşturuyor. Bu seviyenin altında gerçekleşecek kapanışlar satış baskısı beraberinde getirecektir.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 25.03.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.