Polygon’un Kurucu Ortağından Dikkat Çeken İfadeler: “Ethereum, Web 3.0 Ekosistemini Domine Edebilir!”

Polygon'un kurucu ortağı, Ethereum'un ilerleyen dönemlerde web 3.0 ekosistemini domine edebileceğini ifade ederek "merkeziyetsizlik" vurgusu yaptı.
11:20
12 Mart 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum ölçeklendirme çözümü Polygon’un kurucu ortağı Sandeep Nailwal, Ethereum’un web 3.0 ekosistemini domine edebileceğini ve gelecekte kripto ekosisteminde daha da kritik bir role sahip olabileceğini dile getirdi. Nailwal, Ethereum blokzincirinin kaydettiği gelişmelere dikkat çekerek, merkeziyetsizlik kavramının altını çizdi.

Polygon’un Kurucu Ortağından “Ethereum” Yorumu

Ethereum’un Web 3.0 ekosistemini domine edebileceğini savunan Nailwal, lider akıllı kontrat platformunun kripto ekosisteminde ilerleyen dönemlerde çok daha kritik bir role sahip olabileceğini dile getirdi. Yakın tarihli bir Youtube röportajında Nailwal, Ethereum blokzincirinin kaydettiği gelişmelere dikkat çekerek, Vitalik Buterin tarafından ortaya atılan “blockchain üçlemi” teorisine atıf yaptı.

Polygon‘un kurucu ortağı Sandeep Nailwal, Ethereum ağının işlem hızı ve maliyetler konusunda birçok problemler yaşasa da Ethereum’un ağ güvenliğine ve merkeziyetsizliğe birinci öncelik olarak önem verdiğini dile getirdi.

Yatırımcılar Bu Altcoin'e Akın Etti! Fiyat Fırlayabilir

Polygon Kurucu Ortağı, Vitalik Buterin’in Teorisine Atıf Yaptı

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’in teorisine atıf yapan Nailwal, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve merkeziyetsizlik arasından yalnızca ikisinin birinci öncelik olarak alınabileceğini belirtti. Nailwal, ağ güvenliğinin oldukça önemli olduğunu, dolayısıyla bu durumda blockchain ağlarının merkeziyetsizlik ve ölçeklenebilirlik arasında bir tercih yaptıklarını savundu.

Ancak çok sayıda kurumsal şirket, Nailwal’ın aksine Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunu nedeniyle ilerleyen dönemlerde kripto ekosistemindeki hakimiyetini önemli ölçüde kaybedebileceğini savundu. Yakın zamanlı bir raporunda Ethereum’un DeFi ekosistemindeki hakimiyetini kaybetmeye devam ettiğini yazan ABD merkezli bankacılık devi JP Morgan, kullanıcılara düşük maliyetli yüksek işlem hızı sunan Ethereum alternatifi blokzincirlerinin, kullanım durumu bazında yükselişte olduğunu belirtti. Konuya ilişkin pek çok uzman isim uzun vadede merkeziyetsizliğin önemine vurgu yaparken, pek çok uzman isim ise ölçeklenebilirliğin ilerleyen dönemlerde oldukça önemli bir kriter olacağını ifade etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar