“PlusToken Ponzi Şeması 2 Ay Daha Düşüşe Sebep Olacak”

Özet

  • Bir analiste göre Bitcoin fiyatındaki düşüşleri bir ponzi şeması belirliyor...
11:00
28 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasasını takip eden herkesin hakim olduğu gibi bu yıl hem aşağı hem yukarı yönlü birçok fiyat hareketi gerçekleşti. Ancak son zamanlarda ortaya çıkan satış baskısı ile Bitcoin’in fiyatı 6.500 dolar sınırına kadar geriledi.

Kripto-Twitter analisti Ergo‘nun gösterdiği son veriler böyle bir satış baskısının, PlusToken ponzi planında ele geçirilen fonlardan 200.000 BTC’nin daha elden çıkarılmasından kaynaklandığını gösteriyor.

PlusToken Olayı

Ergo konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Eğer elde ettiğim veriler doğruysa, bu yılın başlarında ortaya atılan 200.000 BTC’lik ponzi tahminleri doğruydu ve piyasaya etkileri bir süre daha devam edecek.

Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi ponzi şeması olduğu iddia edilen proje kapsamında 200.000 Bitcoin ve 800.000 Ethereum elden çıkarılmıştı. Hatta Ağustos ayında yaşanan düşüşlerde de bahsi geçen olayın etkisi olduğu ifade edilmişti.

Ayrıca yapılan açıklamalarda PlusToken dolandırıcılık olayının kripto para dünyasında yaşanan en büyük ponzi şemalarından biri olduğu da ifade edilmişti.

Ergo’nun Araştırmaları

Kripto araştırmacısı Ergo, bahsi geçen olay ile ilişkili olduğu düşünülen çeşitli cüzdanları inceleyerek  konuyla ilgili oldukça kapsamlı bir araştırma yaptı. Ergo, PlusToken ekibinin kaç tane Bitcoin’i açık kripto piyasalarına gönderdiğini ve muhtemelen geçmiş ve gelecekteki fiyat hareketini etkileyebileceği hakkında bazı fikirler paylaştı.

Analist, dolandırıcılık olarak iddia edilen projenin başlangıçta kontrol etmiş olabileceği ve ponzi şemasının bir parçası olabilecek üç özel cüzdan adresini göstererek, 200.000 BTC’lik bir miktarın bu cüzdanlardaki hareketini inceledi. Ayrıca analist, PlusToken’in  kripto para birimlerinin karıştırılmasını sağlayan bir yöntem olan Wasabi Mixer’ı kullandığının da altını çizdi ve şu açıklamayı yaptı:

Ulaşabildiğim mevcut rakam 187.000 BTC civarında. Bu analiz henüz tamamlanmadı, ancak önceki 200.000 BTC tahminini kabaca doğruladı.

Öte yandan Ergo’ya göre, bu durum ciddi bir satış baskısı yarattı ve 1.5 – 2 ay kadar daha devam edebilir. Dolayısıyla Bitcoin fiyatında 1.5-2 ay kadar daha düşüşler yaşanabilir…

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI