Piyasadaki Bitcoin Miktarı 18 Milyonun Ne Kadar Altında?

Özet

  • Sirkülasyondaki toplam Bitcoin miktarı sanılanın 1,5 milyon altında!
08:00
22 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) geçtiğimiz tarihlerde ağda kazılan 18 milyonuncu BTC ile önemli bir kilometre taşını geride bıraktı. Bitcoin ağında 18 milyon adet BTC kazılmış olmasına rağmen, piyasada kullanımda olan BTC miktarı ise aslında bunun bir hayli altında yer alıyor. Uzun süredir yerinden oynatılmayan veya kilitli cüzdanlarda bulunan BTC’ler de bu durumun en büyük iki sebebi olarak gösterilebilir.

Coin Metrics de bu konuda yaptığı araştırmasında, yaklaşık olarak 1,5 milyon BTC’nin bu gibi sebeplerden kayıp olduğunu vurguladı. Bundan çok daha fazlasının ise çalındığını veya uzun süredir cüzdanda hareket ettirilmediğini belirten Coin Metrics, aslında sektör için oldukça önemli bir noktaya değindi.

Bitcoin ”Merkezileştirilmeye” Mi Çalışılıyor?

Blockchain.com üzerindeki verilere göre Bitcoin’in günlük olarak 500.000 700.000 arasında aktif kullanıcı adresi olsa da, BTC olarak en büyük miktara sahip olanlar toplam arzın yüzde 6,7’sini kontrol eden kripto para borsaları olarak gözükmekte. Bu da insanlara finansal özgürlük vermek için piyasaya sürülen ve aracıları ortadan kaldırmayı hedefleyen Bitcoin’in yavaş yavaş merkezi bir şekilde kullanılmakta olduğunu gözler önüne seriyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI