• BTC  :  40.734,56 ₺
  • ETH  :  3.517,79 ₺
  • BCH  :  5.711,61 ₺
  • XRP  :  4,31 ₺
  • BTC 40.734,56 ₺
  • ETH 3.517,79 ₺
  • BCH 5.711,61 ₺

Parlayan Yıldız Litecoin, Genç Yetenek IOTA: Geçtiğimiz Haftanın Kripto Para Değerlendirmesi

20 Haziran 2017
  • 24 okunma
  • Serhat AntSerhat Ant

Geçtiğimiz hafta kripto para dünyasında panik havası hakimdi. “Kripto katliam” olarak adlandırabileceğimiz piyasa şartlarında neredeyse tüm kripto paralar kan ağladı.

Pek çok kişi olumsuz hava için çeşitli sebepler gösterdi. Bazıları bitcoin ölçeklendirme sorununu fiyat düşüşünün sebebi olarak gösterirken bir diğer kanı kripto borsalarına son zamanlarda yapılan DDoS ataklarının piyasayı zayıflattığı şeklindeydi.

Hafta sonuna geldiğimizde ise negatif hava biraz olsun değişti. Kripto paraların bazıları küllerinden doğup değer kazandı ve kripto para camiasına hayat öpücüğü verdi. Bu kripto paraların bazıları hatırı sayılır fiyat artışları gösterirken diğer bir kısmı yalnızca kaybını telafi etti.

Internet of Things’in yeni projesi olan ödeme ağı ve kripto para IOTA, hafta başında işleme başladı ve kripto paralar listesine 6. sıradan giriş yaparak herkesi şoke etti. IOTA’nın listeye girmesiyle Monero ve Bytecoin top 10 listesine veda etti.

BitShares ve Stratis ise değişikliklerden sonra kripto para top 10 listesinin yeni para birimleri oldu. An itibariyle sırasıyla 9. ve 10. basamakta olan iki kripto para, piyasada kısa süreli kafa karışıklığına sebep oldu.

Ancak IOTA’nın başarısı, kripto paranın tek işlem gördüğü borsanın (Bitfinex) DDoS saldırılarına uğramasıyla gölgede kaldı ve IOTA 8. sıraya indi. IOTA Nedir? Nasıl Çalışır?

Litecoin’in yıldızı parlıyor

Piyasayı belki de en şaşkına çeviren gelişme Litecoin’in yükselişi oldu. Litecoin 7. sıradan 4. sıraya yükseldi.

Son zamanların öne çıkan para birimlerinden biri olan Litecoin’in yükselişi ise tesadüfi değil. Litecoin ağında ilk olarak SegWit başarılı bir şekilde aktif hâle getirildi. Daha sonra Çin hükümeti litecoin ve bitcoin’in çekim yasağını kaldırdı. Son olarak da kripto paranın yaratıcısı Charlie Lee, Coinbase’deki görevinden ‘litecoin’deki işlerine daha fazla vakit ayırmak’ için istifa etti.

2.5 milyar dolar piyasa hacmine ulaşan Litecoin şu sıralar 50 dolardan işlem görüyor.

Kaynak: Cointelegraph

loading...