Ne Altın Ne Onlar! Hepsi Lider Kripto Para Bitcoin’in Gölgesinde Kaldı!

Veriler en büyük kripto para Bitcoin'in (BTC) altının yanı sıra teknoloji endeksi NASDAQ, S&P 500 ve Dow Jones endekslerinden daha iyi performans gösterdiğine işaret ediyor.
11:35
7 Mart 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

MarketWatch’un sağladığı verilere göre, en büyük kripto para Bitcoin (BTC), altının yanı sıra teknoloji endeksi NASDAQ, S&P 500 ve Dow Jones endekslerinden daha iyi performans gösterdi.

Bitcoin’e Kıyasla Oldukça Düşük Performans Gösterdiler

Veriler 6 Mart 2023 tarihi itibariyle Bitcoin’in yılın başından bugüne kadarki getirisinin yüzde 32,23’e ulaşarak başlıca hisse senedi endeksleri ve değerli metal altından daha iyi performans gösterdiğine işaret ediyor. Yılın başından bu yana NASDAQ yüzde 12,41, S&P 500 yüzde 5,86 ve Dow Jones yüzde 0,12 oranında değer kazandı.

Öte yandan altın, BTC’den çok daha düşük performans göstererek yılın ilk gününden bu yana yalnızca yüzde 1,17’lik bir yatırım getirisi sağladı.

Küresel Piyasalarda ve Kripto Paralarda Yatırımcıların Kafası Karışık

Bitcoin ve altcoin’ler haftanın ilk gününden nispeten önemli bir değer değişikliği göstermeyerek Şubat başından bu yana en düşük seviyelerde kaldılar. Piyasa uzmanları ve analistler, BTC ve altcoin’lerin son günlerdeki durağan performansının artan düzenleyici baskının neden olduğu endişenin bir sonucu olduğu üzerinde duruyor.

Ayrıca kripto bankası Silvergate Bank’ın potansiyel iflası kripto para borsalarının ve şirketlerinin ABD’deki bankacılık hizmetlerine erişmekte zorlanabileceğine dair korkuları artırdı. Buna ek olarak, yatırımcıların enflasyon ve faizlerin artışıyla ilgili artan endişeleri de kripto paralara  yönelik talebi etkiliyor.

Teknik analiz, Bitcoin’in fiyat grafiğinde bir death cross başka bir deyişle ölüm kesişimi oluştuğunu gösteriyor. Bu kısa vadede önemli bir düşüşün gelebileceği şeklinde yorumlar yapılmasına neden oldu.

Öte yandan ABD borsaları 6 Mart’ta karışık bir gün geçirdi. Genellikle güvenli liman varlığı olarak görülen altın ise 6 Mart itibariyle haftalık bazda yüzde 0,54 civarında bir kazanım elde etti.

Yatırımcılar, Federal Reserv (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın 7-8 Mart tarihlerinde yatırımcılara ve kongre üyelerine merkez bankasının enflasyon ve faiz artırma politikası hakkında ne düşündüğü konusunda rehberlik etmesi beklenen para politikasına ilişkin ABD Kongresi’nde vereceği ifadeyi bekliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar