Nam Salan Analistten Bitcoin İçin Büyüleyici 2 Senaryo: “Çok Farklı Olacak”

Yakından takip edilen kripto para analisti Rekt Capital, Bitcoin (BTC) ticaretinde zorlu bir yılın geride bırakılmasının ardından 2023'ün farklı bir yıl olacağını belirterek takipçilerine seslendi.
10:00
6 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ortaya koyduğu analizleri ile yakından takip edilen kripto para analisti ve trader’ı Rekt Capital, Bitcoin (BTC) ticaretinde zorlu bir yılın geride bırakılmasının ardından 2023’ün farklı bir yıl olacağını belirterek takipçilerine seslendi.

“2023 Çok Farklı Olacak”

Anonim kripto para analisti ve trader’ı Rekt Capital, BTC için sert bir ayı piyasası yılı olarak kayıtlara geçen 2022’nin ardından 330 binden fazla Twitter takipçisine seslenerek 2023’ün farklı ve yükselişlerle dolu olacağı bir yıl olacağını iddia etti:

BTC yatırımcıları için 2022 zorlu bir yıl oldu. Hemen hemen kesintisiz düşüşler yaşanırken kısmen geçici rahatlama yükselişleri görüldü. Duygusal olarak zorlayıcı bir yıldı ancak 2023 çok farklı olacak. Bu durum yatırımcıların sabrını sınayacak, bazılarılarını dışarıya itecek.

2014’ten bu yana Bitcoin’in daha geniş fiyat hareketlerini gösteren bir grafik üzerinde değerlendirmede bulunan analistin grafik üzerinde “makro üçgenlere” dikkat çektiği görülüyor. Rekt’in analizine göre, en büyük kripto para tarihsel olarak düşüşün tersine dönmek üzere olduğunu gösteren fiyat seviyelerine doğru yaklaşıyor:

Geçmişte kaydedilen üç makro üçgen modeline göre, üçgenin alt sınırının kırılımıyla BTC fiyatı yüzde 50 ila yüzde 65 arasında düşer. Şu ana kadar BTC yüzde 50 düştü. Bitcoin bu tarihi aralığa girmiş durumda.

Analistin grafiği Bitcoin’de iki senaryoya işaret ediyor. İlk senaryoda BTC’nin mevcut seviyelerden (16 bin 800 – 16 bin 700 dolar) yükselmesi, ikinci senaryoda ise 11 bin 800 doları – 11 bin 700 doları görmesinin ardından yükselmesi beklenebilir.

Bitcoin’in Piyasa Hakimiyeti

Bitcoin’in piyasa hakimiyeti (BTC.D) grafiğine de bakan Rekt Capital, “BTC hakimiyetinin mavi çizgiyi bir destek seviyesi olarak başarıyla yeniden test (re-test) ettiğine dair işaretler söz konusu. Altcoin’lerden bazıları düşüyor. Bu altcoin’lerdeki düşüşler devam edecek, özellikle de BTC hakimiyeti turuncu okla gösterdiğim şekilde hareket edecek olursa.” ifadelerini kullandı.

BTC.D grafiği, kripto para piyasasının toplam değerinin ne kadarının Bitcoin’e ait olduğunu izlemektedir. Yükselen bir BTC hakimiyeti, Bitcoin’in diğer kripto paralardan daha hızlı yükseldiğini veya en büyük kripto para yükselirken altcoin’lerin değer kaybettiğini gösteriyor. Rekt’e göre BTC’nin hakimiyeti yükselişin sinyallerini veriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar