Reklam

Metaverse Savaşları: The Sandbox (SAND) mı? Decentraland Mi?

Hem Sandbox (SAND) hem Decentraland (MANA) önemli adımlar atarak kendilerini alanlarında geliştirmeye devam ediyor. 
13:31
15 Kasım 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasalarını yakından takip ediyorsanız son dönemlerde metaverse projelerinin ve metaverse coin’lerinin ciddi bir popülerlik elde ettiğini görmüşsünüzdür. Bu projeler arasında ise iki tanesi özellikle dikkatleri çekiyor. Popüler kripto Youtube kanalı Altcoin Buzz da bu bu iki platformun karşılaştırmasını yapıyor. Peki, sizce Sandbox (SAND) mı yoksa Decentraland (MANA) mı metaverse ekosisteminin kazananı olacak?

9 Kriterli Değerlendirme

Analist bu iki projeyi 9 kriterde değerlendirmeye alıyor ve ilk kriterin de cüzdan uyumluluğu olduğu görülüyor. Bu açıdan Altcoin Buzz, Decentraland’ın Sandbox’tan açıkça daha iyi performans gösterdiğini ifade ediyor. Her ne kadar kullanıcılar her iki proje için de piyasadaki herhangi bir ERC-20 cüzdanını kullanabilse de Decentraland yakın zamanda Walletconnect ile Polygon kullanıcılarının da projeyi kullanmasına izin veren bir köprü oluşturduklarını açıkladı.

İkinci kriter ise ölçeklenebilirlik… Her iki proje de Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edildiğinden, yüksek gas fee’ler ve kararsız token’lar nedeniyle ölçeklenebilirlik kapasiteleri sınırlı. Bu da hem Decentraland hem de Sandbox için kitlesel benimsemeye uyum sağlamak için yetersiz ölçeklenebilirlik kapasitesinin oluşmasına sebep oluyor.

Listede bir sonraki sırada yönetim unsuru yer alıyor. Analist bu noktada her iki projedeki yönetim mekanizmasının da çok benzer işlevlere sahip olduğunu vurguluyor. Ancak Decentraland daha yapılandırılmış bir oylama platformuna sahip olduğundan yine bir adım öne geçiyor gibi görünüyor.

Geliştirme Ekipleri ve Arazi Alımları

Geliştirme ekipleri açısından yapılan karşılaştırmada ise Decentraland’ın akıllı sözleşme güvenliğinin garantörü olarak görev yapan bir güvenlik danışma kurulu (SAB) bulunurken, ekibinde sadece üç üye bulunuyor. Sandbox’a gelince, çekirdek ekibinde beş üye ve beş danışman var, bu da Sandbox ekibinin daha iyi gelişmelere sahip olması için daha fazla imkanı olduğu anlamına geliyor.

Listedeki beşinci kriter arazi alımıdır. Analiste göre, Sandbox bu noktada bir adım öne çıkıyor. Çünkü kullanıcıya hem OpenSea hem de Sandbox Marketplace’te arazi satın almak için daha fazla alternatif sunuluyor. Decentraland’daki kullanıcılar ise yalnızca Decetranland Marketplace üzerinden alım yapabiliyor.

Diğer Faktörler

Analiste göre bir sonraki faktör, yaşanan gelişmeler… Her iki metaverse’ün platformunun da sürekli olarak yeni özellikler geliştirmesine rağmen, Sandbox’ın Ethereum’dan 100 kat daha az enerji kullanmak için Polygon NFT katman 2’ye geçişi, platform için kritik bir gelişme olarak kabul ediliyor. Bu nedenle, Sandbox burada da bir adım öne çıkıyor.

Ortaklıklara gelindiğinde Decentraland’ın şimdiye kadarki ortaklıkları sadece Cyberpunk, Polygon ve Atari ile sınırlı. Öte yandan Sandbox, OpenSea, The Walking Dead, Atari, Binance, Snoop Dog, Crypto Kitties vb. ile çok daha prestijli ortaklıklar sağladı.

Sekizinci faktör, platform erişimi olarak karşımıza çıkıyor. Sandbox, kullanıcılara bir e-posta, bir sosyal medya hesabı, Gmail veya Metamask aracılığıyla da dahil olmak üzere daha erişilebilir alternatifler sunduğundan, Sandbox yine bu kriteri kazanıyor.

Listede sonuncusu sırada ise token geliştirme bulunuyor. Altcoin Buzz analizine göre, Sandbox bu faktörde açık ara kazanıyor çünkü token geliştirmeden çok daha fazlasını yapılarak metaverse’e optimize edilmiş özellikler sunuyor.

Bu nedenle, Altcoin Buzz’ın yaptığı karşılaştırmada en azından şu an için The Sandbox’un Decentraland’i geride bıraktığını düşünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar