Reklam

Mem Coin’ler Zengin Etti: Ama Bir Dakika, Kripto Yatırımcıları Neden Bu Kadar Gergin?

Şaka coin’ler ya da mem token’lar son zamanlarda çok yükseldi ve insanlar zengin oldu. Ancak yatırımcılar gergin...
20:30
28 Ekim 2021
Okuma Süresi: 6 Dakika

2021 yılında hemen hemen tüm kripto para birimlerinde yukarı yönlü bir hareket görsek ve başta Bitcoin olmak üzere yeni rekorlara şahit olmuş olsak da Dogecoin ile başlayan bir şaka coin furyası yıla adeta damga vurdu. Dogecoin’in Elon Musk ve topluluk desteği ile %10.000’in üzerinde artış yaşamasından sonra yeni yeni mem coin’ler türedi: Shiba Inu (SHIB), Floki Inu (FLOKI), Akita Inu (AKITA), Dogelon Mars (ELON) ve daha pek çok mem coin…

Dogecoin fiyatındaki ilk artış piyasada bir heyecana sebep oldu ve genel yükseliş ile birlikte gerçekleştiği için belki de son Shiba Inu ve köpek coin’lerdeki artış kadar dikkat çekmedi. Bir de Dogecoin ne olursa olsun eski bir kripto para birimi ve eski yatırımcıların gözünde bir anısı var. Ancak Dogecoin’den sonra gelen ve ciddi artışlar yaşayan köpek temalı coin’ler yatırımcıları kızdırıyor gibi görünüyor. Peki, neden?

“Ne Gerek Var Analize, Araştırmaya”

Aslında ben de biraz bozulmuyor değilim bu duruma. Senelerdir kripto para birimi alacak ve yatırım yapacak kişilere sürekli “kendi araştırmanızı yapın, bir amacı olmayan coin’leri almayın, gözünüzü seveyim shitcoin’lerden uzak durun” diyoruz. Çünkü bu kripto para birimleri sebebiyle çok fazla insanın ocağına incir ağacı dikildiğini gördük.

Ayrıca kripto para analizi işinde gerçekten çok iyi olan, işini emek vererek yapan, gecesi gündüzü kalmadan analiz yapan, haber takip eden insanlar var. Ben de sürekli bu kişilerin takip edilmesi gerektiğini, kafadan coin paylaşan ve tesadüfen bir kere 100x artışı yakalamış olan fenomenlerden uzak durulması gerektiğini dile getiriyorum.

Hatta bana da defalarca “DOGE ne olacak, alalım mı (hatta alalım mı değil de, girelim mi), Ya bir coin varmış 100x varmış şimdi girilir mi” gibi sorular geliyor. Ben de her seferinde “Uzak durun kardeşim öyle şeylerden” diyorum. “Araştırmanızı yapın, temeli ve projesi sağlam kripto paralara yatırım yapın” diyorum. “Öyle körü körüne yatırım olmaz, aman dikkatli olun” diyorum. Ama köpek temalı coin’ler şu anda benim gibi düşünen herkesi bozguna uğratmış durumda…

Piyasadaki önemli isimlerin de artık şunu düşünmeye başladığını görüyorum: “Ne gerek var analize, araştırmaya arkadaş. ‘Girelim’ bir şaka coin’e nasılsa 100x, 100.0000x yapacak.” Ama biliyorum ki içleri el vermez, araştırmaya, soruşturmaya, analizlere ve takiplere devam ederler 🙂 Çünkü bende son yükselişlerden sonra bir süre bu moda girmiş olsam da hala araştırmaya devam ediyorum…

Piyasa Kalitesini Mi Yitiriyor?

Kripto para piyasası aslında gerçekten çok değerli isimlerin içinde bulunduğu ve araştırmak/öğrenmek isteyen kişilerin geldiği bir topluluk. Ancak fiyat artış dönemlerinde kolay yoldan ve hızlıca para kazanmak isteyen kişilerin ekosisteme deyim yerindeyse akın etmesi dengeyi bozuyor gibi görünüyor.

Ancak bu bir açıdan iyi: Piyasaya fon akışı hız kazanıyor. Zaten kolay para peşinde olan kişiler de ya istediklerini elde ederek kripto para ekosistemine biraz daha ilgi duymaya ve araştırmaya başlıyor, ya istediğini elde edip benden bu kadar deyip gidiyor ya da çok büyük kaybettiği için kripto paralara bir daha yanaşmam diyor.

Dolayısıyla şaka coin’lerde de şu anda böyle bir durum söz konusu olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar işin felsefesini anlamadan işlemler yapılıyor olsa da eninde sonunda piyasaya fon akışı oluyor ve bu durum kripto paralar için iyi.. Çünkü şaka coin’lerdeki fonun çok büyük bir kısmı, daha sonra diğer altcoin birimlerine akacak ve bu da sabırla bekleyen yatırımcının ödülü olacak diye düşünüyorum.

Bu açıdan bakıldığında aslında piyasa kalitesinden ödün vermiyor. Ya bu kaliteyi yaşamak isteyenlere kucak açıyor ya da kendisinden faydalanmak isteyenlerle win-win ilişkisi içinde yollarını ayırıyor…

Diğer Projelere Saygısızlık Mı?

Şu anda sektörde kendisini geliştiren, adım adım ilerleyen, ortaklıklar kuran, kurulduğu günden bu yana sürekli yeni adımlar atanlar projeler ve bu projelerin arkasında çalışan onlarca kişi varken mem coin’lerin hiçbir amaç olmadan piyasaya sürülmelerinin ardından bu kadar büyük fiyat artışları yaşamış olmaları can sıkıcı gibi görünüyor.

Ancak burada da yukarıdaki konuya döneceğim: Şaka coin’lerin piyasaya en katkısı son 1 yılda fon girişine büyük bir destek yapmış olmaları oldu. Çünkü hızlı para kazanmak isteyen kişi, analist takip etmek istemiyor, analizle uğraşmak istemiyor… “Bana bir coin söyleyin, ben alayım 1 aya kadar beni zengin etsin” derdinde. E, görünüşe göre şaka coin’ler de bunu bu sene içinde sık sık yaptı.

Şaka coin’ler piyasaya fon çektikten sonra heyecanın dinmesi ile o fonlar diğer projelere geçti. Dolayısıyla her ne kadar bir miktar gecikmeli de olsa gerçekten hak eden projeler de bu durumdan paylarına düşeni alıyorlar. Her zaman ne diyoruz: “Kripto para yatırımı çelik gibi sabır ister…”

Durum Şaka Coin’lerle İlgili Olmayabilir Mi?

Bir de şuradan bakalım: Son zamanlarda DeFi token’lar da büyük bir popülarite kazandı. DeFi token’larda da şaka coin’lerde olduğu gibi çok yüksek olmasa da artışlar yaşandı. Peki, DeFi token’lar da şaka coin’ler gibi 100x artsaydı ve pump oluşsaydı… Bu durumda da bu kadar sinirlenir miydik? Yoksa bu projelerin temeli sağlam, hak etmişlerdi diyerek sakinliğimizi korur muyduk? Peki, şaka coin’lerin temeli gerçekten sağlam değil mi?

Aslında Dogecoin 2021 yılında büyük yükselişini yaşadıktan sonra Dogecoin Vakfı yeniden işin başına geçti ve geliştirmeye devam etmeye karar verdiklerini dile getirdi. Buna ek olarak bazı şaka coin’lerin bazı işyerlerinde ödeme biçimi olarak kabul edilmeye başladığı ile ilgili de haberler görüyoruz. Yalnız bu durum sadece piyasadaki heyecandan mı kaynaklanıyor, yoksa insanlar şaka coin’lerin potansiyelini mi test ediyor bilinmez….

Dolayısıyla burada bir ikilemde kalıyor gibiyim. Ama yine de muhtemelen Ethereum’un yapacağı 100x artış beni bu kadar rahatsız etmezdi.

Sadece Endişeli Olabilir Miyiz?

Bütün bu düşüncelere bakınca aslında şaka coin’leri eleştiren herkesin biraz da endişeli olduğunu görüyoruz. Çünkü şaka coin’lerde yaşanan bu büyük pump hareketleri daha sonra bir dump ile sonuçlanacak ve örneğin SHIB’in 1 dolar olmasını bekleyen sanayide çalışan abi muhtemelen çok büyük kaybedecek.

Hoop döndük mü en başa… Evet bazı coin’ler çok kazandırabilir, kısa sürede 100x yapabilir, arkadaşınızı bu coin’le arabasını değiştirmiş olabilir… Ama lütfen kendi araştırmanızı kendiniz yapın, kaybedecekseniz de sorumluluğu kendiniz alın, çünkü nasıl ki kazandığınızda karınızı kimseyle paylaşmıyorsanız, kaybettiğinizde de sorumluluğu kimseyle paylaşamayacaksınız…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar