X


Meksika’da İşler Renk Değiştiriyor: Ülkede Kripto Yasakları Devam Ediyor!

Geçtiğimiz hafta Banco Azteca'nın sahibi Ricardo Salinas Pliego BTC ile ilgilendiklerini dile getirdi. Ancak işler sanıldığı gibi olmayabilir.
13:08
29 Haziran 2021

Geçtiğimiz hafta Meksika’nın lider kripto para birimi Bitcoin’i bir yasal varlık olarak tanıma yönünde adımla atacağı ile ilgili haberler ortaya çıkmıştı. Ancak Meksika Maliye Bakanı’na göre işle göründüğü gibi değil.

Bitcoin Yasağını Hatırlattı

Yahoo Finance’in haberine göre Meksika Maliye Bakanı Pazartesi günü yaptığı açıklamalarda, ülkesindeki kripto para yasağını hatırlattı ve Bitcoin’in ülke içinde yasal varlık olarak kabul edilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Meksika 2019 yılında Bitcoin ve kripto para birimleri ile ilgili bir yasak getirmiş ve ülkenin geleneksel para birimi ile işlem yapan kripto para borsalarının ülkenin bankacılık sistemine erişimini kısıtlamıştı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Pazar günü ise Banco Azteca’nın milyarder sahibi Ricardo Salinas Pliego, kredi sisteminde Bitcoin‘i kabul etmeyi planladıklarını duyurdu. Maliye Bakanı Arturo Herrera’nın Pazartesi günkü açıklaması, Pliego’nun yorumlarıyla açıkça bağlantılı olmasa da haberin saatler içinde gelmiş olması dikkatleri çekti.

Bir yazılım şirketi MicroStrategy’nin CEO’su ve Bitcoin’in bir savunucusu olan Michael Saylor‘un Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşıma yanıt veren Pliego, “Elbette, Bitcoin kullanımını tavsiye ediyorum ve ben ve bankam Meksika’da bunu yapan ilk banka olmak için çalışıyoruz. Bitcoin’i kabul edelim.” sözlerini kullanmıştı. Bu noktada Banco Azteca’nın birçok Latin Amerika ülkesinde ticari faaliyetleri bulunduğunu belirtmek gerekiyor.

“Bitcoin Her Yatırımcının Portföyünde Olmalı”

Saylor’un tweet’inde işaret ettiği bir videoda Salinas, “Bitcoin her yatırımcının portföyünde olmalı” sözlerini kullandı ve geleneksel para birimlerini, Meksika’nın ve Venezuela’nın ekonomik olarka değer kaybetmesine sebep olan “dolandırıcılıklar” olarak nitelendirdi.

Öte yandan Forbes’a göre, 15,8 milyar ABD dolarından fazla servetiyle Salinas, dünyanın 166., Meksika’nın en zengin üçüncü kişisi konumunda yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar