MasterCard CEO’su Libra’dan Ayrılma Nedenlerini Açıkladı!

Özet

  • Mastercard CEO'su Libra ayrılığı hakkında konuştu.
18:00
3 Şubat 2020

Dünyanın en büyük ödeme devlerinden birisi olan MasterCard, Facebook‘un kripto para projesi Libra’dan ve bunun yönetiminden ayrılan kurumlardan birisi olmuştu. 2009 yılından beri MasterCard’ın CEO’su ve Başkanı olan Ajay Banga, Libra Association’dan regülasyonlarla ilgili sıkıntılar yüzünden ayrıldıklarını doğruladı.

Ünlü CEO buna ek olarak Libra’nın sistemini hatalı ve eksik bulduğunu da şu sözlerle aktardı:

“Aldığınız Libra ödemeleri Calibra’ya (cüzdan) gider ancak bununla pirinç almak için tekrar Sterlin’e (itibari para) geçmek zorunda kalırsınız. Bunun nasıl işe yaradığını anlamıyorum.”

MasterCard CEO’su Libra’ya Şüphe İle Bakıyor

Libra Association piyasaya sürecekleri kripto para birimi ve cüzdanı ile beraber dünyanın dört bir yanında havale işlemleri yapılabileceğini iddia etmişti. Bu durum regülatörlerin tepkisini çekse de, MasterCard CEO’su aslında buna gerek bile olmadığını düşünüyor. Ünlü CEO’ya göre Libra Association’ın kullanıcılardan para elde edebileceği bir yol bile yoktu.

Banga bütün bunların yanı sıra Libra yönetimi üyelerinin KYC ve AML gibi önemli şartlara uymaya pek niyetli olmadıklarını da ima etti. Geçtiğimiz Ekim ayında rakibi Visa ile beraber projeden ayrılan MasterCard o tarihlerde belirgin bir açıklama yapmamıştı. Şimdilerde ise bunun tamamen regülasyonlar ve Libra’nın yapısından kaynaklı sebeplerden kaynaklandığını görebiliyoruz.

Libra yönetimi ise 3.500’ün üzerinde başvuru aldıklarını ifade etmiş ve yakında bunlardan bazılarını kabul edeceklerini belirtmişti.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar