reklamı kapat
  • BTC  :  33.626,97 ₺
  • ETH  :  2.133,01 ₺
  • BCH  :  3.877,37 ₺
  • XRP  :  2,74 ₺
  • BTC 33.626,97
  • ETH 2.133,01
  • BCH 3.877,37

Madde Madde Ethereum’un Yükseliş Sebepleri

13 Haziran 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Ethereum baharı sürüyor.. Ocak ayındaki 8.52 dolarlık fiyat dün itibariyle 408 doları görerek muhteşem bir yükselişe imza attı. Bir diğer ifadeyle ethereum yaklaşık olarak yüzde 4000 değer kazandı.

Fiyat artışında birçok sebep etkili oldu. Şimdi bu sebeplerin bazılarını madde madde inceleyelim..

Enterprise Ethereum Alliance – EEA’nın kurulması

Mart ayında blockchain startup’ları, araştırma laboratuvarları ve küresel şirketler Enterprise Ethereum Alliance’ı (Ethereum İttifakı) kurduklarını açıkladı. EEA’nın amacı ‘kolektif olarak sektör standartları geliştirmek ve üyeler arasındaki işbirliğini teşvik etmek’ olarak açıklandı.

EEA’nın Microsoft, Intel, JP Morgan, Deloitte, Accenture, ING, ConsenSys ve Toyota Araştırma Enstitüsünün de aralarında bulunduğu yüzlerce üyesi bulunuyor. EEA katılımcıları ortak projelerde bulunmanın yanı sıra ethereum blockchain’inin çeşitli açılardan geliştirilmesi için çalışmalar yapıyor.

Hiç şüphe yok ki EEA ethereum’a meşruiyet kazandırarak fiyat artışına olumlu etkide bulunuyor.

ICO’ların patlaması

ICO’lar (Initial Coin Offering) blockchain’in startup’larının geliştirdikleri token’leri satarak kısa sürede milyonlarca dolar yatırım almasına yarayan yepyeni bir formül. ICO’ların plansız bir şekilde yola çıkarak yasal veya düzenleyici bir sistem olmadan yürütülmesi belki de onları cazip kılan faktörlerin başında geliyor.

ICO’ları ve başarılarını takip eden blockchain danışmanlık firması Smith + Crown’a göre ICO’lar 2016’da 101 milyon dolar yatırım aldı. 2017’nin başından beri ise ICO’lara yapılan yatırım miktarı 300 milyon doları geçti.

ICO’ların çoğu ethereum blockchain’indeki smart contract’ler üzerinde çalışıyor. ICO’lar bu yüzden ether token’leri kullanıyor ve ETH’nin fiyat artışına katkıda bulunuyor.

Güney Kore’nin ethereum atağı

Güney Kore’nin üç büyük kripto borsasının ether’i entegre etmesiyle ülke kısa zaman içinde en büyük ethereum piyasası oldu. O zamandan beri ETH günlük işlem hacminin yüzde 38’i Güney Kore’den soruluyor.

Ülkede ethereum’a ilgi öyle fazla ki ETH/KRW çifti ETH/BTC çiftinden daha fazla işlem görüyor. Bundan önce ETH/BTC çifti tüm ethereum işlemlerinin yüzde 50’sine tekabül ediyordu.

Putin – Buterin buluşması

St. Petersburg’da buluşan ikilinin görüşmesinin ayrıntıları kamuoyuyla paylaşılmasa da Rus devlet başkanı Vladimir Putin’in blockchain teknolojisini desteklemeye hazır olduğu biliniyor. Kremlin Basın sözcüsü de Putin’in blockchain’e ilgisini doğruladı. Ethereum’un dolaylı olarak Rus devletinin desteğini almasının kripto paranın fiyatına olumlu yönde etki eden bir başka gelişme olduğu söylenebilir.

Kaynak: Cointelegraph

loading...